Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Sdílená ekonomika typu Uber je v ČR právní problém. Jaké změny se chystají? od VM - Takže babička pronajímající byt bude najednou potřebovat živnostňák,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 9. 4. 2018 9:43

  VM (neregistrovaný) 185.156.120.---

  Takže babička pronajímající byt bude najednou potřebovat živnostňák, protože překročí hranici 30.000Kč/rok a dnes se pronajímá po Internetu. A musí se na stará kolena naučit podávat daňová přiznání a další byrokracii. Alternativně může rozšířit řady delikventů. Super nová buzerace...

 • 9. 4. 2018 10:33

  Rejpal (neregistrovaný) ---.20.broadband2.iol.cz

  Tak Vaše babička porušuje zákon už nyní! U příjmů z nájmu nemovitých věcí (!) neplatí žádný limit osvobození příjmů do 30 000 Kč, ten se týká pouze příležitostného nájmu movitých věcí (mimo podnikání). A rovněž u příjmů z ubytovací služby - spadajících mezi příjmy z podnikání - neplatí žádný limit pro osvobození příjmů. babička tedy již dnes - i kdykoli dříve - musí podat daňové přiznání a zdanit příjem z nájmu/ubytování v nemovité věci třeba i ve výši 20 000 Kč ročně. Druhá věc je, že fakticky díky základní slevě na daní žádnou daň z příjmů platit nebude. Nicméně podat daňové přiznání musí - pod sankcí pokuty.
  Na tomto banálním příkladu vidíte, jak v dnešní právní džungli je snadné je nechtíc nebo spíš z nevědomosti porušit. Ještě připomínám, že úmyslné krácení daně může být tresným činem, přičemž dle názoru soudů jde třeba rovněž o tak v praxi častý případ, jako je souhlas s prací řemeslníka tzv. bez papíru. Každému je totiž jasné, že to prakticky znamená, že dotyčný z daného příjmu neuhradí daň z příjmů ani DPH, tudíž se zákazník aktivně podílí na daňovém podvodu. Podotýkám, že nepracuji ve finanční správě a nesouhlasím s dnešní přehnanou regulací nekonečnými předpisy. Mimochodem máme dnes ještě vůbec kapitalismus, když větší váhu v byznyse má spíše vylobovaná renta a dojení státu (dotace), než zisk... přeji hezký den.

 • 9. 4. 2018 13:41

  VM (neregistrovaný) 185.156.120.---

  Docela OT reakce.. zatím by teoreticky měla podat přiznání, a v tom by si odečetla náklady, vešla se do té hranice, a daň neplatila. Když přiznání nepodá a finančák si toho všimne, hrozí pokuta úměrná nezaplacené dani, která je nulová.
  Já jsem ale reagoval na to že bude muset mít živnostňák, tím pádem se daňovému přiznání nevyhne, a pronájmem bez živnostňáku si koleduje o daleko větší průšvih.

 • 10. 4. 2018 14:06

  VM (neregistrovaný) 185.156.120.---

  Tak ještě jednou: teď nepodá přiznání a celkem nic se nestane, nově se bez živnostňáku dopustí neoprávněného podnikání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).