Hlavní navigace

Se sockartou pro hotovost i na nákupy

16. 12. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Zavádí se sociální karty pro příjemce sociálních dávek i zdravotně postižené. Karta bude platebním prostředkem. A na to by se měli obchodníci připravit.

Sociální reformou je nazýván souhrn několika vládních novel zákonů. Převratnou změnou, kterou přináší je zavedení takzvaných sociálních karet. Se spuštěním systému počítá ministerstvo práce a sociálních věcí během roku 2012. Náběh jednotlivých příjemců sociálních dávek do systému má být postupný. Zjistili jsme podrobnosti.

Karta sociálních systémů neboli sockarta

Kartu sociálních systémů představuje ministerstvo práce a sociálních věcí jako nástroj, kterým dochází k rozšíření nabídky dosud poskytovaných služeb a zvýšení uživatelského komfortu. Podobný systém už zavedly i jiné evropské země, například Itálie, Velká Británie, Finsko a další, mimo unii třeba také USA. Čtěte také: Libovolná varianta „rodičáku“ i pro OSVČ bez nemocenského

Hlavním cílem zavedení sociálních karet je větší účelovost a adresnost sociálních dávek a také modernizace celého systému. V současnosti jsou totiž dávky vypláceny prostřednictvím tří různých úřadů a třemi různými platebními způsoby: hotovostně, poukázkou (některým příjemcům pomoci v hmotné nouzi je dávka vyplácena v poukázkách namísto peněz) a bezhotovostně. To významně prodražuje správu celého systému. Administrativa i výplaty dávek mají být nově soustředěny na jedno výplatní místo. Tím budou úřady práce, které také budou karty vydávat. Čtěte také: V roce 2012 se mění podmínky zaměstnávání OZP

Tři funkce využití sockarty

Od roku 2012 má sockarta plnit tři funkce. Identifikační, autorizační a dobrovolnou platební.

  1. Funkce identifikační: zejména se bude jednat o identifikace na úřadech. V případě osob zdravotně postižených bude plnit funkci průkazu TP, ZTP a ZTP/P se všemi jejími výhodami. Dochází tedy pouze k nahrazení papírové průkazky za plastikovou.
  2. Funkce autorizační: umožní z domova realizovat činnosti spojené s veřejnou správou. Vlastník karty (příjemce dávek) si bude moci na internetu vyhledat přehled o vlastních čerpaných sociálních dávkách.
  3. Funkce platební: platební funkce má být povinná pouze pro příjemce dávek v hmotné nouzi, u nichž je riziko zneužití (alkohol či cigarety na „sockartu“ nepořídí). Příjemci sociálních a zdravotních dávek nemusí platební funkce karty povinně využívat. Převážně mají vlastní bankovní účet a jednotlivé sociální dávky jsou jim převáděny bezhotovostně.

Jak bude taková sockarta karta vypadat?

Samotná karta je vyrobena v souladu s mezinárodně uznávanými předpisy, které se vztahují na bankovní karty. Na první pohled by se neměla velmi lišit od běžné platební karty. Samozřejmě bude obsahovat běžné ochranné prvky. Na kartě bude uvedeno jméno a příjmení, číslo karty, rodného číslo (na zadní straně, aby při identifikaci nebylo ihned vidět, pokud ji držitel nedá z ruky), podpis a fotografie. V případě zdravotně postižených bude karta obsahovat stupeň mimořádných výhod. Jak uvádí samo ministerstvo, jde o totožné údaje, které naleznete i na řidičském nebo občanském průkazu.

Oba obsahují fotografii, podpis a rodné číslo. Potencionální riziko zneužití se tedy nezvyšuje. Dlouho diskutovanou nevýhodou sociálních karet je zveřejnění informace, že příjemce pobírá některou ze sociálních dávek. Což bude zřejmé při použití takové karty. Například při platbě v obchodě. Tato skutečnost nemusí být každému příjemná, zejména na vesnici či maloměstě. Byť by se jednalo například jen o příjemce sociálních dávek. Čtěte také: Zakládáte e-shop? O platebních kartách si nechte jen zdát 

Se sockartou za nákupy

Samozřejmě nás zajímalo, jak to bude s praktickým využitím těchto karet. V Česku je v současnosti okolo 65 tisíc POS platebních terminálů. Budou uzpůsobeny jak pro klasické platební karty, tak pro Karty sociálních systémů. Obchodníci by je měli bez problémů přijímat. Je pravděpodobné, že se po naběhnutí celého systému počet POS terminálů ještě zvýší. A to jistě uvítají i držitelé běžných platebních karet.

Na kartu bude možné vybrat hotovost z běžných bankomatů. Nebudou existovat žádné speciální bankomaty. I tady se počítá s postupným nárůstem bankomatů, což uvítají zejména obyvatelé menších měst. Měla by být umožněna i služba „cash back“ – možnost výběru hotovosti v obchodě při běžném nákupu (podmínkou je uskutečnění nákupu v určité hodnotě). Čtěte také: Vybírání hotovosti prostřednictvím CashBacku se rozšiřuje

Stejně jako u běžných platebních karet, nebude výběr na sockartu úplně zadarmo. Přesto bude podstatně výhodnější. V rámci standardní služby bude zdarma jeden výběr z bankomatu a jeden převod ke každé dávce. Bez poplatku bude rovněž nákup u obchodníka a možnost podívat se na zůstatek na účtu.

Jak je na sociální karty připraven obchodní a bankovní sektor?

Podle ministerstva je na změnu ve způsobu vyplácení dávek obchodní sektor připraven. Zapojit se mohou všichni obchodníci s autorizovaným terminálem. Autorizace bude provádět ministerstvo práce a sociálních věcí.

S postupným rozšiřováním platebních karet a se zavedením sociálních karet se snad dočkáme i zavedení bankomatů v menších obcích. Jejich sítě se postupně rozšiřují. Například ČSOB v období od 31. března 2010 do 30. září 2011 zprovoznila 71 nových bankomatů. Plánujeme zvyšovat počty bankomatů v souladu se schválenou strategií rozvoje pobočkové sítě. Cílem jsou i instalace v malých obcích s podmínkou dosažení dostatečného počtu transakcí, uvedla tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

školení účto leden 23 Kučerová

Obdobně se vyjádřila i Česká spořitelna. V le­tošním roce jsme naši bankomatovou síť rozšířili o 75 bankomatů a 55 platbomatů (samoobslužných zařízení, které umožní vyřízení příkazů k úhradě). Neustále pracujeme na optimalizaci naší bankomatové sítě a v příštím roce máme v plánu zprovoznit dalších zhruba 70 bankomatů a 35 platbomatů, sdě­lil Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny.

Podle Holinky přistupuje spořitelna k umístění bankomatu vždy individuálně případ od případu. Hlavním kritériem je počet aktivních karet a umístění bankomatu tam, kde může sloužit co největšímu počtu klientů. Kromě počtu obyvatel obce je důležité také to, zda většina obyvatel z obce dojíždí třeba za prací do většího města (mohou tudíž využít bankomat tam) atp. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).