Hlavní navigace

Šéf Hospodářské komory: Zaplaťme dětem uprchlíků technická studia

10. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Martin Gross, podle licence: Rights Managed
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý chce zřídit fond na vzdělávání uprchlíků, podle něj by to Česku mohlo jenom pomoci.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý je znepokojen současnou diskuzí o uprchlících. Ta podle něj vyvolává v místních obyvatelích strach. Neochota pomoct lidem, kteří trpí válečným konfliktem, jde ale proti našemu civilizačnímu základu. Neměli bychom se tolik uzavírat a měli bychom být vstřícnější, řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.
Autor: Martin Gross, podle licence: Rights Managed

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.

Dlouhý se bojí situace, kdyby se začal bortit Schengen, tedy otevřené hranice. Podle něj mají právě otevřené hranice obrovský ekonomický potenciál pro další hospodářský růst. Ti uprchlíci už tu jsou, už to nezastavíme, musíme to řešit, ne se uzavírat my, natož hranice uvnitř Evropy, svěřil se deníku Dlouhý. 

Čtěte také: Vladimír Dlouhý: Zřizuji si tým externích poradců, budou v něm lidé z NERVu

Přichází proto s plánem. Chce členům Hospodářské komory navrhnout zřízení finančního fondu za pomoci státu. Z něho by se hradila stipendia dětem uprchlíků na vzdělávání v různých technických oborech, o které není mezi mladými Čechy zájem. Podle něj toto opatření může pomoci proti zpomalení pozitivnímu hospodářskému růstu posledních měsíců.

Tento fond by navíc pomáhal i těm uprchlíkům, kteří si své technické vzdělání chtějí rozšířit. Mohli by si tak nechat zaplatit svářečské či řidičské průkazy. Podle studií OECD zkušenosti z Evropy v posledních letech ukazují, že migranti během uplynulé dekády přispěli k růstu počtu pracovních sil ze 70 % a že přispívají na daních a sociálním pojištění více, než dostávají na dávkách, uvedl v rozhovoru pro MF DNES Vladimír Dlouhý. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).