Hlavní navigace

Šéf jí zrušil směny s tím, že si je odpracuje, až to bude možné. Má na to právo?

1. 10. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Koronavirová pandemie a s ní spojená opatření nutí zaměstnavatele měnit organizaci práce. Co ale na některé kroky říká zákoník práce?

Zaměstnavatel byl nucen své zaměstnankyni, která pracuje v nerovnoměrně rozvržené pracovní době, zrušit některé směny. Požaduje po ní, aby si je posléze odpracovala, hned jak to bude možné. Je tento postup správný?

Situací z praxe se zabýval Státní ústav inspekce práce, na který se zaměstnankyně obrátila pro radu a s prosbou o vyjádření. 

Státní ústav inspekce práce odpovídá: 

Zaměstnavatel musí rozvrhnout pracovní dobu písemně a seznámit zaměstnance s tímto rozvrhem nebo jeho změnou 14 dnů předem, pokud by se s ním nedohodl na jiné době seznámení. 

Zaměstnavatel tak svévolně nemůže provést změnu rozvrhu směn v tak krátké době. Zaměstnavatel může bez souhlasu zaměstnance změnit směny ve výhledu 3 a více týdnů, vše ale musí provést tak, aby mu přiděloval práci v rozsahu jeho pracovní doby v rámci jeho vyrovnávacího období. Problematiku více popisuje §84 a §38 zákoníku práce

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).