Hlavní navigace

Selže #EET? Prostě odejdu z vlády, slíbil Babiš na vládní koaliční radě

12. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.mfcr.cz, podle licence: Rights Managed
Ministr financí Andrej Babiš sází na projekt evidence tržeb i svoji hlavu. Pokud projekt selže, z vlády odejde. Řekl to na koaliční radě vlády.

Koaliční vláda bude muset kvůli schvalování zákona o elektronické evidenci tržeb zřejmě svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Při běžném projednávání zákona ve 3. čtení totiž opozice a nejhlasitěji ODS hrozí obstrukcemi, kterými se bude snažit zabránit přijetí zákona. Podle jednacího řádu se zákony ve 3. čtení mohou projednávat pouze ve středu a v pátek ve vyhrazených hodinách. My jsme připraveni v této době argumentovat proti elektronické evidenci tržeb, řekl v České televizi předseda ODS Petr Fiala

Ministr financí Andrej Babiš při tiskové konferenci
Autor: www.mfcr.cz, podle licence: Rights Managed

Ministr financí Andrej Babiš při tiskové konferenci

Čtěte také: Babišova brožura o „fámách a faktech k EET“ sama prezentuje fámy jako fakta

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek proto připustil, že kvůli schvalování zákona bude muset vláda přistoupit ke svolání mimořádné schůze: Asi nám nic jiného nezbyde, uvedl Bělobrádek. ODS totiž namítá, že elektronická evidence tržeb ohrožuje především živnostníky a drobné podnikatele, kteří se tak dostanou pod drobnohled státu. I když vláda argumentuje zavedení EET především kvůli daňovým únikům, Petr Fiala připomněl, že ty jsou u živnostníků minimální, zatímco velké firmy optimalizují své daně a vyvádějí peníze ze země pryč. Ten projekt není dobře spočítán, není dobře připraven. Ministerstvo financí tady argumentuje s věcmi, které si vymýšlí a nemá pro to žádné analýzy. Ten systém je nebezpečný pro podnikání, tvrdí Fiala. 

Bělobrádek: Babiš ručí za EET svojí hlavou

Pavel Bělobrádek nicméně uvedl, že podle ministerstva financí je to jeden z nástrojů, který má do státní kasy přinést další prostředky navíc. Zároveň uvedl, že na koaliční radě vlády ministr financí Andrej Babiš připustil, že s projektem e-tržeb spojuje své setrvání ve funkci: Na koaliční radě řekl, že v případě že to nebude fungovat, ručí za to hlavou. A já jeho slovům věřím, uvedl Bělobrádek, který doplnil, že za projekt ručí zároveň celá vláda: Společně chyceni, společně oběšeni, reagoval na otázku moderátora v pořadu Otázky VM, co nastane, pokud se v oblasti EET objeví nějaký problém.

Čtěte také: Podívejte se, jak vypadají účtenky v Chorvatsku, vzoru pro české #EET

V pořadu však z úst vicepremiéra zaznělo jedno překvapivě zjištění. Na vládě se totiž hovoří o tom, že pro živnostníky a řemeslníky by evidence tržeb měla platit od roku 2018, kdy by měla mít sněmovna ale také vláda nové složení: Chceme, aby 3. a 4. fáze EET byla zavedena až po volbách v roce 2018, řekl Pavel Bělobrádek. Podle něj je nutné mít minimálně rok na to, aby se výsledky z projektu elektronické evidence tržeb vyhodnotily, což má za úkol Finanční správa po úspěšném zavedení první a druhé vlny, která má dolehnout na poplatníky podnikající v oblasti stravovacích a ubytovacích služeb a také na maloobchod a velkoobchod. 

Čtěte také: Poslanec ODS chtěl odložit EET, pozměňovací návrh však totálně zpackal

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).