Hlavní navigace

Senát chce zrušit zákaz prodeje o svátcích a také daň z nabytí nemovitých věcí

3. 5. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Senát na své dnešní schůzi odhlasoval návrhy na zrušení dvou zákonů, a to o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě a také o dani z nabytí nemovitých věcí.

Aby ale došlo k zrušení obou zákonů, musí návrh odsouhlasit i Poslanecká sněmovna, a to se zřejmě nedá očekávat.

Rušící den v Senátu

Senát dnes vrátil poslancům novelu zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí a také novelu zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, přičemž obě normy navrhuje zrušit. Sněmovnou schválená novela k dani z nabytí nemovitostí přitom počítala jen s osvobozením od daně první prodej bytů v rodinných domech. Podle senátorů je ale daň nemorální a lidem zvyšuje cenu bydlení. Ta daň je nemorální, protože tady bude sice výpadek 6,5 mld. Kč, to je krásné, ale ona tato daň státu vlastně nepatří. Vždyť je to všechno už jednou zdaněné, uvedl Jan Horník (STAN). My se snažíme podporovat bydlení pro mladé lidi, ale my jim zdaňujeme ve většině případů nemovitost a je to nesmysl. Tak z tohoto důvodu, ač nejsem právník, abych vyhodnotil právní čistotu toho návrhu na celé zrušení, budu podporovat tuto věc, protože to je opravdu špatně, připojil se Lukáš Wagenknecht (zvolený za Piráty).

Také v rámci projednávání novely zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, která vyjímala ze zákona velkoobchody, se nakonec senátoři shodli, že by se měl celý zákon zrušit. Zákon by nejraději zrušil i autor novely poslanec Patrik Nacher (ANO), který se ale domnívá, že senátní návrh Sněmovnou neprojde. Troufám říct, že v případě, já jsem zaznamenal návrh na zrušení zákona jako celku, tak si myslím, že to v Poslanecké sněmovně opět těmi hlasy neprojde, zůstane tam ten návrh tak, jak byl předložen, to znamená vyjmutí jenom těch velkoobchodů, uvedl dnes v Senátu Nacher. O obou návrzích Senátu každopádně bude jednat Sněmovna v příštích týdnech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).