Hlavní navigace

Senát nechává #EET v platnosti, zamítl návrh na její zrušení

Michael Hovorka

Pokus některých zákonodárců na zrušení elektronické evidence nevyšel. Senát příslušný návrh zamítl. Mezitím vláda projednala Účtenkovku.

Doba čtení: 2 minuty

S návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb přišli pravicoví senátoři. 

Jejich snahy utnul Senát hned v počátku. Více než polovina přítomných senátorů snahu zrušit elektronickou evidenci tržeb nepodpořila. S návrhem přispěchal nezařazený senátor Ivo Valenta, místopředseda ODS Miloš Vystrčil a Jan Horník z klubu Starostů. 

K tomu, aby návrh prošel, chtěli podle iDnes.cz napomoci ještě členové KDU-ČSL, ale ani tak to nepomohlo a návrh se nedostal do dalšího kola jednání. Vláda mezitím projednávala materiál ministerstva financí, který se týkal účtenkové loterie.

Ta se tak stane již v příštím roce součástí elektronické evidence tržeb. Dostane název Účtenkovka a měla by odstartovat do půl roku. Ročně se v ní budou rozdělovat peněžité i věcné výhry ve výši 65 milionů korun.

Do národní Účtenkovky se bude moci přihlásit pomocí EET účtenky každý zákazník, a to buď přes webové rozhraní, anebo pomocí mobilní aplikace. V souvislosti s tím vyhlásilo ministerstvo financí veřejnou zakázku. Vítěz výběrového řízení bude pro ministerstvo financí zajišťovat registraci hráčů, registraci a příjem účtenek, losování a výplatu výher a zákaznickou podporu. Součástí poskytované služby je i vytvoření a údržba webových stránek a mobilní aplikace pro hráče, řekla k projektu Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí. 

Ptejte se odborníka v poradně Právní poradna pro začínající podnikatele
JUDr. Jiří Matzner Ph.D., LL.M.
poradce pro právní oblast

Ta ještě upřesnila, že počet výher se bude pohybovat od 20 do 30 tisíc měsíčně. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 000 do 1 milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. 

Čtěte více: 65 miliónů korun ročně v účtenkové loterii, kterou Babiš nazval Účtenkovkou

Opozice však návrh účtenkové loterie dlouhodobě kritizuje. Podle ní to nebude mít žádný efekt a navíc to povede k udavačským praktikám. Účtenkovky odmítají také samotní podnikatelé. 

Zásadně s ní nesouhlasí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), podle které jde o neúčinný nástroj. To se prokázalo na Slovensku, kde na 5 miliard eurových příjmů z DPH se za rok vybralo díky účtenkové loterii jen asi o 7 milionů euro více, což je pod rozlišovací schopnost. Navíc se budou vytvářet fronty na prodejnách, kde si lidé, podobně jako na Slovensku, budou brát tři košíky, kvůli třem účtenkám a budu zdržovat. Elektronická evidence tržeb může fungovat i bez celonárodní Matějské pouti, a to na seriózní bázi, uvedl už dříve se Karel Havlíček, předseda AMSP.

Čtěte více: #EET s účtenkovou loterií? Podle podnikatelů je celonárodní Matějská zbytečná