Hlavní navigace

Senát nechává #EET v platnosti, zamítl návrh na její zrušení

15. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokus některých zákonodárců na zrušení elektronické evidence nevyšel. Senát příslušný návrh zamítl. Mezitím vláda projednala Účtenkovku.

S návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb přišli pravicoví senátoři. 

Jejich snahy utnul Senát hned v počátku. Více než polovina přítomných senátorů snahu zrušit elektronickou evidenci tržeb nepodpořila. S návrhem přispěchal nezařazený senátor Ivo Valenta, místopředseda ODS Miloš Vystrčil a Jan Horník z klubu Starostů. 

K tomu, aby návrh prošel, chtěli podle iDnes.cz napomoci ještě členové KDU-ČSL, ale ani tak to nepomohlo a návrh se nedostal do dalšího kola jednání. Vláda mezitím projednávala materiál ministerstva financí, který se týkal účtenkové loterie.

Ta se tak stane již v příštím roce součástí elektronické evidence tržeb. Dostane název Účtenkovka a měla by odstartovat do půl roku. Ročně se v ní budou rozdělovat peněžité i věcné výhry ve výši 65 milionů korun.

Do národní Účtenkovky se bude moci přihlásit pomocí EET účtenky každý zákazník, a to buď přes webové rozhraní, anebo pomocí mobilní aplikace. V souvislosti s tím vyhlásilo ministerstvo financí veřejnou zakázku. Vítěz výběrového řízení bude pro ministerstvo financí zajišťovat registraci hráčů, registraci a příjem účtenek, losování a výplatu výher a zákaznickou podporu. Součástí poskytované služby je i vytvoření a údržba webových stránek a mobilní aplikace pro hráče, řekla k projektu Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí. 

Ta ještě upřesnila, že počet výher se bude pohybovat od 20 do 30 tisíc měsíčně. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 000 do 1 milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. 

Čtěte více: 65 miliónů korun ročně v účtenkové loterii, kterou Babiš nazval Účtenkovkou

Opozice však návrh účtenkové loterie dlouhodobě kritizuje. Podle ní to nebude mít žádný efekt a navíc to povede k udavačským praktikám. Účtenkovky odmítají také samotní podnikatelé. 

školení - konsolidační balíček

Zásadně s ní nesouhlasí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), podle které jde o neúčinný nástroj. To se prokázalo na Slovensku, kde na 5 miliard eurových příjmů z DPH se za rok vybralo díky účtenkové loterii jen asi o 7 milionů euro více, což je pod rozlišovací schopnost. Navíc se budou vytvářet fronty na prodejnách, kde si lidé, podobně jako na Slovensku, budou brát tři košíky, kvůli třem účtenkám a budu zdržovat. Elektronická evidence tržeb může fungovat i bez celonárodní Matějské pouti, a to na seriózní bázi, uvedl už dříve se Karel Havlíček, předseda AMSP.

Čtěte více: #EET s účtenkovou loterií? Podle podnikatelů je celonárodní Matějská zbytečná

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).