Hlavní navigace

Senát schválil zachování 15% daně a snížení pojistného

18. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Senát dnes podpořil novelu zákona daně z příjmů. Pokud ji podepíše i prezident, zůstane stávají výše daní z příjmů na stejné úrovni, tj. na 15 %. Původně se přitom počítalo se snížením na 12,5 %. Oproti tomu se má však snížit o 1,5 % sazba sociálního pojištění. Čtěte více: Podnikatelů se pokles sazby sociálního pojištění nedotkne.

Novela by neměla postihnout příjmy krajů a obcí, protože odvody na sociální pojištění jsou plně v režii státu. Plánované snížení daně z příjmu by se ovšem krajů a obcí dotklo, protože se tato daň řadí mezi sdílené. Zákon by měl vejít v platnost 1. ledna 2009.

Snížení sociálního pojistného u zaměstnanců se rozdělí mezi příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a nemocenské pojištění. Ani jedno už zaměstnanci nebudou muset platit. Stejně tak se sníží odvodová zátěž u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), u kterých se sazba důchodového pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti sníží o 0,4 % a u nemocenského pojištění o 1,1 %. Tímto opatřením má vzrůst čistý příjem zaměstnance a OSVČ o 150 Kč z každých 10 000 Kč vyměřovacího základu.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).