Hlavní navigace

Senát zamítl novelu zákona o evidenci tržeb, která rozšiřuje EET na řemeslníky

25. 7. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Novela zákona, která přináší rozšíření povinnosti evidovat tržby na další obory, dnes v Senátu zelenou nedostala. Putuje zpět do Sněmovny.

Poslaneckou sněmovnou schválená novela zákona o evidenci tržeb byla jedním z témat červencové schůze Senátu. Před samotným hlasováním o novele nebyl přijat ani jeden z pozměňovacích návrhů, které se týkaly zejména vynětí různých činností z povinnosti evidovat tržby.

Novela se tak vrací zpátky do Poslanecké sněmovny, která o ni opět rozhodne. Dle očekávání vládní koalice ANO a ČSSD ve Sněmovně s pomocí KSČM senátní veto přehlasuje.

Co novela zákona o evidenci tržeb přináší? 

EET pro řemeslníky

Zákon zavádí EET pro řemeslníky, lékaře, advokáty a další obory, které byly původně zařazeny do 3. a 4. vlny. Podnikatelé, kteří spadají do 3. a 4. fáze, začnou evidovat společně v jedné vlně, která bude spuštěna první den sedmého měsíce následujícího po dni vyhlášení zákona.

ZMĚNY A NOVINKY 2019

Jak se pro OSVČ změní zákony v roce 2019?

Offline režim pro drobné podnikatele

Novela zákona o evidenci tržeb přináší také možnost evidovat tržby offline. tento způsob se má týkat drobných živnostníků, kteří by neměli mít roční příjmy vyšší než 600 tisíc korun. Senátní hospodářský výbor chce zvýšit limit ze 600 000 korun na rovný milion.

Čtěte také: Řemeslníků a také stánkařů se týká zavedení 3. a 4. vlny EET. Co to bude znamenat pro hudební festivaly, kterých je v naší republice požehnaně? Budou festivaly v obležení účtenek? Chystané nové vlny #EET je k tomu donutí

Pro využití offline režimu je rozhodující nejen výše příjmů, ale také je nutné být poplatníkem daně z příjmů fyzických osob nebo být poskytovatelem zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění bez ohledu na právní formu. Zároveň nesmí být podnikatel plátcem DPH a nesmí mít více než 2 zaměstnance.

V rámci offline evidence bude podnikatel místo EET vystavovat účtenky z bloku, který si vyzvedne na finančním úřadě. Na konci každého dne pak zaznamená do speciálního formuláře údaje o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek. Každé čtvrtletí pak zašle tento formulář na finanční úřad.

Nižší sazby DPH na vybrané zboží a služby 

Novela dále počítá se snížením DPH na vybrané zboží a služby a s osvobozením sociálních služeb a tržeb z prodeje sladkovodních ryb v období od 18. 12. do 24. 12 z evidence tržeb. Výjimku z EET získají i zrakově postižení podnikatelé, tržby z předplacených telefonních karet, z obchodní letecké dopravy a tržby z hazardní hry.

O účtenkách a jejich (ne)vyhazování si můžete přečíst také v komentáři Daniela Morávka: Účtenky nekončí v koši. Tedy až na ty 2 miliardy účtenek, které v koši skončily

Návrh rovněž vrací povinnost uvádět na účtence DIČ, a to s výjimkou případů, kdy toto daňové identifikační číslo obsahuje rodné číslo poplatníka. Tato povinnost tak bude dopadat zatím pouze na poplatníky daně z příjmů právnických osob a zahraničních fyzických osob.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).