Hlavní navigace

Senátoři dali zelenou zvýšeným garancím vkladů

27. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na dnešním zasedání schválili senátoři novelu zákona o bankách. Vklady v bankách tedy budou pojištěny až do 50 tisíc eur. Dosud se garance vztahovala na částky do poloviční výše. Zrušena bude také 10% spoluúčast vkladatelů. Novelu ještě musí podepsat prezident České republiky.

Dnes na svém zasedání senátoři schválili novelu zákona o bankách, která má zvýšit pojištění vkladů v bankách až do 50 tisíc eur. Původně se garance vztahovala na částku o polovinu nižší. Novela také zruší 10% spoluúčast vkladatelů. V případě neschopnosti banky splácet jejich vložené prostředky tedy dostanou 100% náhradu vkladu do hranice zmíněných 50 tisíc eur. Novelu, která byla vytvořena jako reakce na probíhající finanční krizi, musí už jen podepsat prezident České republiky.

Na zvýšení garancí se dohodly státy Evropské unie. Jestliže podobná opatření dělají všichni kolem nás, nemáme na výběr, jinak by to mohlo vést k odlivu vkladů. Schválení takového opatření teď, když je krize už v polovině a banky nejsou bezprostředně ohrožené, je jen dorovnáním podmínek, uvedla pro agenturu Mediafax ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).