Hlavní navigace

Server Zapakatel.cz má staronové většinové vlastníky, Slevomatu zůstala čtvrtina

15. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Staronovými většinovými vlastníky serveru Zapakatel.cz se stali Jiří Carba a Daniel Nytra, kteří ho v roce 2010 založili. Slevomatu zůstal čtvrtinový podíl.

Server Zapakatel.cz má staronové většinové vlastníky, Jiřího Carbu a Daniela Nytru. Oba dohromady v současnosti vlastní 75 % ve společnosti Spojka Group, která server provozuje. Zbylou čtvrtinu má bývalý majoritní vlastník Slevomat s.r.o., který se po neshodách s vedením Zapakatele rozhodl na začátku srpna svůj podíl snížit. Hlavní přičinou sporu byla výše marží. Server Zapakatel.cz se tak vrátil do rukou těch, kteří server v roce 2010 založili. Slevomat tak působil jako majoritní vlastník ve firmě Spojka Group (a potažmo v serveru Zapakatel.cz) přibližně rok.

Čtěte více: Slevomat snížil svůj podíl v serveru Zapakatel.cz. Už není většinovým vlastníkem

Celkově server Zapakatel.cz dosáhl v loňském roce tržeb ve výši 240 milionů korun. Za prvních šest měsíců letošního roku vykázal server 15% meziroční růst obratu na 128 milionů korun. Za stejné období roku 2012 činil zisk Zapakatel.cz přes 4 miliony korun. Do konce roku server očekává, že jeho tržby se ještě zvýší o dalších 150 milionů korun.

Pouze deset slevových serverů má šanci zůstat na českém trhu relevantní, uvedl Tomáš Carba, obchodní manažer projektu Zapakatel.cz. Už v roce 2011 se trh začal konsolidovat, rok 2012 přináší stabilizaci prostředí, příští rok se slevové servery plně ukáží jako ukotvený marketingový a prodejní kanál, dodal Carba.

Kolik serverů zůstane na konci roku?

Nejvíce slevových serverů působilo podle Petra Kováčika, ředitele vyhledávače slev Skrz.cz, v loňském srpnu, kdy jich fungovalo 204. Dnes podle dat Skrz.cz prodává slevy 133 slevových serverů. Pokud by vývoj aktivních serverů pokračoval dosavadním trendem, tak na Vánoce 2012 bude přibližně 50 aktivních serverů. 50 serverů je podle mého názoru přirozený počet slevových serverů na počet obyvatel, doplnil serveru Podnikatel.cz už dříve Petr Kováčik. Jedničkou na trhu nicméně zůstává server Slevomat.cz, který měsíčně utrží približně 50 milionů korun a na slevovém trhu zaujímá 20% podíl.

MM_socky3

Čtěte více: Slevové servery ubývají po desítkách. Jak bude slevový trh zanedlouho vypadat?

Odborníci očekávají, že navzdory poklesu počtu slevových serverů se objem trhu zvýší. Zatímco vloni slevové servery utržily 1,8 miliardy korun, letos by měl jejich obrat dosáhnout 3 miliard korun. Pokud se splní aktuální odhady, bude letošní nárůst tržeb v oboru slevových serverů 65 %. Při průměrné marži 15 % dosáhne v letošním roce výsledná hrubá marže všech slevových serverů řádově 450 milionů korun, uzavřel Michal Hardyn z portálu TopSleva.cz.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).