Hlavní navigace

Šetřete náklady na dopravu, pořiďte si palivovou kartu

11. 4. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 631791
Společností, které tankovací karty svým klientům poskytují, je na trhu hned několik. Jak se na trhu čerpacích stanic zorientovat a která tankovací karta je pro vaše podnikání ta pravá? Stačí si jen vybrat.

V dnešní době již není palivová karta pro řidiče zcela neznámým pojmem. V poměrně pestré konkurenci se společnosti podnikající v oblasti pohonných hmot rozhodly na řidiče zapůsobit různou a často velmi pestrou nabídkou doplňkových služeb. Původní účel karty, tedy bezhotovostní platba za čerpání pohonných hmot a ulehčení fakturace, však stále zůstává, ovšem navíc je podpořen jinými přidanými hodnotami. Čtěte více: Nepoctivé pumpy se třesou, počet kontrol roste a zpřísňují se pravidla

Co je to palivová karta a k čemu vlastně slouží?

Jak již bylo řečeno, tankovací neboli palivová karta slouží zejména pro bezhotovostní zaplacení natankovaného benzínu, nafty či jiných alternativních paliv. Podnikatelům a živnostníkům také její používání ušetří mnoho nákladů spojených se zpracováním účtů a s evidencí daňových dokladů z čerpacích stanic. Společnosti, které tyto karty nabízejí, totiž samy periodicky zasílají vyúčtování služeb za jejich používání.

K výše uvedeným pak ještě patří obecně i jiné služby spojené s provozem vozidla, které lze díky palivové kartě bezhotovostní využít. Mohou jimi být například servisní opravy, použití automyčky, nákup zboží na čerpací stanici, mýtné, nebo ostatní služby spojené se služebním cestováním (ubytování, restaurační služby, apod.).

Přidanou hodnotou užívání palivových karet pak zpravidla bývá také věrnostní sleva na čerpání pohonných hmot, obvykle se toto snížení ceny pohybuje v rozmezí 0,50 – 1 Kč/litr. Čtěte více: Porovnejte si ceny i kvalitu pohonných hmot v jednotlivých krajích

Jakým způsobem lze uhradit používání karty?

Většina společností vystavuje za nakoupené zboží a služby souhrnný daňový doklad vždy za uplynulý měsíc jehož součástí je zpravidla přehled nákupů na jednotlivé karty. Ve velké míře je využívána inkasní platba a v některých případech lze k uhrazení služby také využít přednabitého kreditu na speciální kartě k tomuto určené.

Tankovací karty jsou na současném trhu zastoupeny nejčastěji pod hlavičkou těchto společností:

 • CCS
 • Benzina
 • Eni Česká republika
 • Shell
 • OMV

Česká společnost pro platební karty (CCS)

Společnost CCS je poskytovatelem finančních služeb v oblasti karetních plateb. Vydává takové platební karty, kterými lze platit za zboží a služby spojené s provozem firemních vozidel (jádro klientů CCS tvoří velké firmy a korporace s rozsáhlým vozovým parkem). Samotná společnost nevlastní žádné čerpací stanice, ale její karty jsou běžně akceptovány v síti 2200 čerpacích stanic v ČR (95 % všech čerpacích stanic v České republice) a 350 čerpacích stanic na Slovensku a na jiných dalších akceptačních místech. Speciální karta je pak určena pro použití v celé Evropě. Nabídka karet:

 • CCS Limit je určena k čerpání pohonných hmot a dalšího zboží a služeb na čerpacích stanicích v síti servisů, pneuservisů
 • CCS Bonus je předplatní karta s možností dálkového dobíjení karet ze zákazníkova účtu
 • CCS Business je určena k čerpání pohonných hmot a dalšího zboží a služeb na čerpacích stanicích v síti servisů, pneuservisů, hotelů a restaurací
 • CCS Toll je určena výhradně pro placení mýta v ČR a SR
 • Karta UTA/CCS je vydávána ve spolupráci s Německou společností UTA a je akceptována na určitých čerpacích stanicích na evropském kontinentu

Jak je to se zabezpečením?

Nejběžnější karty CCS Limit jsou čipové a jsou proti zneužití zabezpečeny PIN kódem. Tak je tomu i u zbývajících společností poskytujících tankovací karty. Otázce bezpečnosti věnujeme velkou pozornost, a proto je našim klientům pro případ ztráty nebo odcizení karty k dispozici telefonní linka s nepřetržitou službou 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, uvedl pro server Podnikatel.cz marketingový ředitel společnosti Marek Paneš.

Zároveň dodal, že společnost CCS chystá v průběhu tohoto roku spuštění nového produktu, který pomůže malým a středním podnikatelům ušetřit náklady na palivo. Čtěte více: Kartám CCS vyrostla konkurence. Láká hlavně podnikatele

Benzina

Platební kartou BENZINA lze platit nejen pohonné hmoty, mýtné v režimu pre-pay a post pay včetně zálohy za palubní jednotku, myčku, ale i všechny provozní kapaliny a veškerý sortiment na čerpací stanici Benzina. Sortiment je volitelný podle typu karty, které společnost Benzina nabízí ve třech druzích:

 • Tank karta 01 pouze pro pohonné látky a užití myčky
 • Tank karta 02 pro pohonné látky a zboží nezbytně nutné pro provoz vozidla včetně užití myčky
 • UNI karta 03 pro veškeré zboží a služby

Společnost BENZINA, s.r.o. zasílá poštou každý měsíc daňový doklad s vyčíslenou množstevní slevou za zúčtovací období. Nabízíme navíc online portál, kde má zákazník k náhledu všechny transakce, daňové doklady s příslušnými přílohy, reporty a knihu jízd, sdělil našemu serveru Milan Ptáček, vedoucí odboru platebních karet společnosti.

Eni Česká republika (dřívější Agip)

Společnost Eni nabízí pouze jeden druh karty (pomineme-li rozdělení na variantu národní a mezinárodní), zato však variabilní. Výběr restrikce povolených produktů závisí na zákazníkovi. Prostřednictvím karty multicard lze hradit veškeré nákupy na čerpacích stanicích a kromě toho lze kartou hradit mýtné, platby za průjezd mostů, tunelů a další silniční služby nejen v ČR, ale po celé Evropě.

Stejně jako společnost Benzina i společnost Eni nabízí svým zákazníkům kromě běžné i elektronickou formu dat pro případné další použití v interním informačním systému (kniha jízd apod.). Na všech čerpacích stanicích partnerů jak v ČR tak v zahraničí lze tankovat za standardní (tj. totemové) ceny. Tedy bez jakékoliv přirážky či servisního poplatku, uvedl navíc Roman Šteg ze společnosti Eni. Dobíjení či přednabíjení karty multicard však momentálně není možné.

Shell

Společnost Shell nabízí na českém trhu dva druhy tankovacích karet:

 • Shell card
 • euroShell card

U první z nich opět může klient nastavit nákupní kategorii (2 varianty) a tím vymezit zboží, za které je možno kartou platit. Lze zvolit variantu čerpání nafty a všech ostatních typů benzínu nebo se rozhodnout i pro nákup autopříslušenství (nemrznoucí kapaliny, myčka, oleje, voda do ostřikovačů atd.), vše v rámci České republiky.

Kartu euroShell je možné opět přizpůsobit požadovaným službám (3 varianty), v závislosti na potřebě klienta. U této mezinárodní platební karty je navíc možné zvolit i platbu za průjezd tunelů, dálnic a použití trajektů. Vyúčtování probíhá 2× měsíčně. Doba splatnosti faktur je 10 dnů, pro platbu faktur je požadováno převážně INKASO. Faktury za tankování v České republice jsou zasílány elektronicky (e-invoicing) a faktury za tankování v zahraničí jsou zasílány v papírové podobě na adresu společnosti. Čtěte více: Na silniční dani se dá ušetřit i tankováním benzínu

OMV

Společnost OMV rozhodně nezůstává s nabídkou služeb pozadu. Specializuje s především na firemní flotily aut, kde nabízí například přiřazení každé karty k určitému nákladovému středisku. V seznamu položek se potom vedle součtu pro každou kartu objeví navíc součet pro každé nákladové středisko. Dále nabízí zakódování karty tak, že při placení musí být zadán stav tachometru tankovaného vozidla nebo identifikace řidiče. Tyto údaje jsou pak uvedeny v seznamu položek u příslušné transakce, který zasílá společnost klientům až dvakrát měsíčně.

MM_socky3

V nabídce jsou karty typu:

 • OMV Business card
 • OMV EuroTruck

První z jmenovaných je vhodná právě pro automobily spadající do vozového parku společnosti (lze pochopitelně opět nastavit placení mýtného a jiných doplňkových služeb podle libosti podnikatele), druhá z nich pak pro těžkotonážní vozidla, která jsou určena pro dopravování zboží po celé Evropě. K dispozici je opět silniční poruchová služba fungující nepřetržitě 24 hodin, kartou OMV EuroTruck lze také uhradit například čištění nákladních vozidel a cisteren.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).