Hlavní navigace

Severské státy podají Islandu pomocnou ruku

19. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Islandu možná svítá naděje na podporu jeho ekonomiky. Finsko, Švédsko, Norsko a Dánsko půjčí Islandu 2,5 miliardy dolarů aby se mohl vzpamatovat z nedávných ekonomických otřesů. Ty byly způsobeny předlužením země, zpomalením ekonomického růstu a vysokou mírou inflace. O přesném rozdělení finanční pomoci se zatím stále jedná.

Severské země, konkrétně Finsko, Švédsko, Norsko a Dánsko se rozhodly půjčit Islandu 2,5 miliardy dolarů na podporu tamní ekonomiky. Ta byla ještě nedávno před bankrotem, jak se vyjadřovali zástupci islandské vlády. Země se do potíží dostala díky vysoké úvěrové aktivitě, pomalým ekonomickým růstem a vysokou inflací.

Celková suma zahrnuje i 500 milionů eur, které Islandu přislíbilo Norsko. O zbylou část se rozdělí Finsko, Švédsko a Dánsko. Přesné rozpočítání částek ale ještě není známo. Mezinárodní měnový fond (MMF) a jiné věřitelské organizace s finanční pomocí čekají na vyřešení sporu s Británií a Dánskem, který vznikl díky kompenzaci vkladů jejich obyvatel v islandských bankách. Zlom v těchto jednáních nastal v neděli a Evropská unie v návaznosti na to prohlásila, že nyní je již možné finance Islandu poskytnout. MMF by měl smlouvu o úvěru s Islandem podepsat ještě tento týden. Čtěte více v seriálu Finanční krize

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).