Hlavní navigace

Seznamte se s rozhodnutími soudů

Sdílet

Veřejnost se může seznámit s rozhodnutími soudů. Ministerstvo spravedlnosti spustilo na svých webových stránkách veřejně přístupnou databázi soudních rozhodnutí okresních, krajských a vrchních soudů. A to v trestních i v civilních věcech.

Systém zveřejňování soudních rozhodnutí umožní zájemcům poznat judikaturu soudů, která doposud nebyla volně přístupná. Zveřejněné rozsudky a usnesení mohou působit preventivně, a předcházet tak soudním sporům mezi občany. Účastníci řízení pak mají například možnost seznámit se s rozhodováním příslušných odvolacích soudů a posoudit vhodnost dalšího vedení sporu, uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Aplikace, která v současné době obsahuje přes 2000 rozhodnutí krajských a vrchních soudů, je denně aktualizována. V databázi je možné vyhledávat jednotlivá rozhodnutí podle konkrétních soudů, spisových značek, data vydání, podle vztahu k určitým právním předpisům či pomocí fulltextového vyhledávání. Ovšem místo konkrétních jmen a příjmení účastníků řízení obsahuje pouze iniciály. Veřejnost může využít internetové stránky ministerstva spravedlnosti (www.justice.cz) nebo stránky Nejvyššího soudu (www.nsoud.cz).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).