Hlavní navigace

Situace na trhu práce vede k nelegálnímu zaměstnávání. Chystají se „zátahy“

4. 9. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nedostatek pracovní síly zaměstnavatelé často řeší nelegálním zaměstnáváním. A to nejen cizinců. Až do prosince se zintenzivní kontroly. Kde si posvítí nejvíc?

Od začátku září až do konce letošního roku mohou zaměstnavatelé očekávat četné kontroly ze strany inspekce práce a Policie České republiky. Je to výsledek jednání s ministerstvem práce a sociálních věcí, na kterém se shodly, že je třeba kontrolní činnost v oblasti nelegálního zaměstnávání zintenzivnit. 

Kontrolní akce budou namátkové a nepravidelné

Půjde o mimořádné kontrolní akce, které budou realizovány nepravidelně a namátkově. A to od září až do prosince. Zaměřeny budou na odhalování a eliminaci porušování právních předpisů v oblasti nelegálního zaměstnávání občanů ČR, cizinců z nečlenských zemí EU a občanů EU. 

V minulém roce se do křížku s úřady a policí dostal také e-shop Rohlík.cz, v jehož skladě byli odhaleni nelegálně zaměstnaní cizinci. Celou kauzu si připomeňte v článcích Ve skladu Rohlik.cz řádí cizinecká policie. V Praze nejde nic objednat a Policie vs. Čupr: Padají ostrá slova o ilegálních zaměstnancích nebo o StB.

Mimořádné celostátní kontrolní akce se zaměří na taková pracoviště, jakými jsou například – stavby, průmyslové a montážní výroby, logistická centra a další. Inspektoři Státního úřadu inspekce práce budou kontroly provádět za součinnosti Policie ČR (Služba cizinecké policie). 

Nejčastěji zjištěnými cizinci byli v roce 2017 občané Ukrajiny, Moldavska a Vietnamu, obdobně jako tomu bylo v roce 2016. Stejný trend je možné, na základě průběžných výsledků kontrolní činnosti, pozorovat také v roce 2018, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Situaci zhoršuje mizerná poptávka na trhu práce

Jednou z příčin zvýšení počtu zjištěných nelegálně pracujících cizinců je zejména současný vývoj na trhu práce a poptávka po pracovní síle, kterou do jisté míry již není možné uspokojit nabídkou pracovní síly z ČR a dalších zemí EU. 

Při kontrolách jsou odhaleni nelegálně zaměstnaní nejen cizinci, ale mnohdy také osoby vedené na úřadu práce. Tím však dochází ke zneužívání systému dávek státní sociální podpory. 

Otázka nelegálního zaměstnávání se často objevuje také v rodinných byznysech. Jak je to v případě, že s podnikáním pomáhá životní partner? Je nutné, aby byl v případě výpomoci zaměstnán? Více čtěte v článku Na vztahu záleží. Pokud vám vypomáhá v podnikání družka, nejde o nelegální práci

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).