Hlavní navigace

Situace na Ukrajině se podepíše i na podnikání v Česku

6. 3. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Anna Vavríková
Politické a bezpečnostní problémy na Ukrajině mohou negativně dopadnout na české podnikatele. Těch, kteří mají své obchodní zájmy na Ukrajině, jsou tisíce.

Podnikatelé s obchodními zájmy na Ukrajině se mohou obracet na speciální linku Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Resort ji zřídil kvůli vyostřené politické a bezpečnostní situaci v zemi. Některé firmy se totiž v souvislosti s tamními aktuálními událostmi mohou dostat do problémů. Linka 800 133 331 funguje v pracovních dnech od 8:00 do 16:00. Jde o společnou iniciativu resortů zahraničních věcí a obchodu a průmyslu, Czech Trade, EGAP, Hospodářské komory ČR nebo Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Tyto organizace se pak společnými silami operativně pokusí navrhnout firmám vhodné řešení jejich problému a doporučit v dané situaci nejvhodnější postup. Důvodů k pomoci je celá řada:

  • Stovky českých firem mají dceřiné společnosti na Ukrajině (ČEZ, Hamé, ALTA Invest, Phoenix-Zeppelin, RD Rýmařov, ČKD ELEKTROTECHNIKA)
  • Počet českých firem, které exportují na Ukrajinu se pohybuje v řádech jednotek tisíc
  • 10 801 českých firem má ukrajinské vlastníky, jednoznačně převažují fyzické osoby
  • Majetkový podíl v českých společnostech má zhruba 53 000 ukrajinských subjektů
  • Ukrajinští majitelé českých firem upsali v tuzemských společnostech základní kapitál v celkové výši 2,43 miliardy korun
  • V Česku podniká 38 105 ukrajinských živnostníků
  • Rating Ukrajiny je na úrovni DB6b, tedy velmi vysokého rizika návratnosti investice
Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Anna Vavríková

Ilustrační obrázek.

Do zmapování situace se pustila Hospodářská komora ČR. Její vedení se kontaktovalo s předsedou komory ukrajinského Kyjeva Mykolou V. Zasulskyim, aby se informovalo o stávající situaci podnikatelů v metropoli, ale i na celé Ukrajině. Čeští zástupci podnikatelského sektoru mají v případě nutnosti zájem ukrajinským kolegům pomoci. Zároveň byly diskutovány aktivity českých podnikatelů na Ukrajině. Hospodářská komora podle svého tiskového prohlášení pevně věří, že se stávající vypjatá situace uklidní a že vztahy budou narovnány s ohledem na skutečnost, že Ukrajina i Rusko jsou dlouhodobými a kvalitními obchodními partnery České republiky.

Jaké tedy může mít současná situace na Ukrajině přímé dopady na českou ekonomiku? Probíhající nepokoje na Ukrajině ovlivňují celou Evropskou unii, minimálně tím, že se negativně vyvíjí cena vstupů v podobě ropy a zemního plynu. Byť se na první pohled z oficiálních statistik nezdá, že by Česká republika a Ukrajina byly spolu významně ekonomicky propojeny, z mikro pohledu je zřejmé, že, v Česku je téměř 11 000 právnických osob s ukrajinskými majiteli. Také největší počet pracujících cizinců v Česku je ukrajinského původu. Významná vnitrostátní nestabilita na Ukrajině jistě negativně ovlivní i ratingy firem s ukrajinskými vlastníky, neboť tyto firmy podléhají zvýšenému riziku a stresu. Zdražování vstupů povede celkově ke snížení výkonnosti ekonomiky, a to jak české, tak evropské.

účto únor klímová

Můžeme tedy celkově očekávat, že se nás ukrajinská krize dotkne ve dvou rovinách. V podnikatelském prostředí, kvůli velkému počtu firem s ukrajinskými vlastníky, a v makroekonomickém prostředí, které se na určitý čas utlumí tak, jak se postupně zvýší cena ropy a plynu v reakci na probíhající nepokoje, upozorňuje analytik Bisnode Michal Řičař.

Z časového hlediska je podle něj velký otazník nad délkou a tedy rozsahem dopadů. Lze usuzovat, že ukrajinská reforma bude trvat delší dobu, ovšem dopady do evropské ekonomiky by neměly být dlouhodobějšího rázu. Jedná se o krátkodobý šok, který postupem času odezní s tím, jak se situace postupně stabilizuje.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).