Hlavní navigace

Školy se od pondělí uzavírají. Za které dny budete moci požadovat ošetřovné?

18. 12. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Dětem se prodloužily prázdniny, do školy před svátky jdou dnes, v pátek 18. prosince, naposledy. Jak je to s nárokem na ošetřovné za volné dny?

K opětovnému uzavření škol dojde v období od pondělí 21. 12. do středy 23. 12. 2020. Pro rodiče dětí a jiné osoby, které mohou čerpat ošetřovné z důvodu uzavření školních a dětských zařízení, to znamená vznik nové potřeby péče, a tedy vznik nároku na ošetřovné, pokud namísto zaměstnání budou doma pečovat o dítě.

Bude třeba vyplnit novou žádost o ošetřovné (vygeneruje se nové číslo žádosti). Rodič či jiná osoba, která bude čerpat ošetřovné při péči o dítě, může uplatnit nárok na ošetřovné z důvodu uzavření školy za dny 21. a 22. 12. 2020, které jsou dny potřeby péče o dítě.

Pozor, ošetřovné se nebude týkat 23. prosince

Nárok na ošetřovné však nebude dán za den 23. 12. 2020, neboť v daný den se jedná o plánované školní prázdniny a za dny prázdnin se ošetřovné nevyplácí. Jedná se o stejnou situaci jako v případě podzimních prázdnin 29. a 30. 10. 2020.

Na předškolní zařízení (mateřské školy) se usnesení vlády nevztahuje, nejsou proto povinně v uvedených dnech uzavřena. Nárok na ošetřovné na děti umístěné v předškolním zařízení je jen při splnění podmínek pro nárok na tuto dávku, které nesouvisejí s tímto usnesením vlády.

Jak vyplnit žádost o ošetřovné za měsíc prosinec?

Při vyplňování žádosti o ošetřovné žadatel o dávku do prohlášení o uzavření školy uvede údaj o uzavření zařízení od 21. 12. do 22. 12. 2020 a po vyplnění tiskopis předá zaměstnavateli.

Zaměstnavatel v části „Záznamy zaměstnavatele“ uvede rozpis směn za období od 21. 12. do 22. 12. 2020 včetně a uvede údaj o datu, kdy zaměstnanec opětovně zahájil výkon zaměstnání.

Náleží ošetřovné při splnění dalších podmínek (věk dítěte apod.) ve dnech 21.–22. 12. a v jaké výši?

Ano, podle podmínek zákona 438/2020 Sb. náleží rodičům pečujícím o děti mladší 10 let (ke dni 21. 12. 2020) ošetřovné ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Náleží také při péči o další osoby uvedené v tomto zákoně.

Náleží ošetřovné při splnění dalších podmínek 23. 12. 2020?

Dne 23. 12. 2020 jsou plánované školní prázdniny a po dobu prázdnin ošetřovné nenáleží.

Jak má postupovat rodič, který už na dítě z důvodu uzavření škol ošetřovné čerpal v říjnu a v listopadu?

Jedná se o nový případ péče, rodič tedy vyplní novou žádost o ošetřovné s nově vygenerovaným číslem žádosti, jako tomu bylo v měsíci říjnu, a předá ji zaměstnavateli k doplnění měsíčního výkazu za prosinec a připojení přílohy k žádosti o ošetřovné.

Jak má postupovat rodič, který na dítě z důvodu uzavření škol ošetřovné ještě nečerpal?

Bude postupovat stejně jako rodič, který již čerpal ošetřovné v říjnu a listopadu. Pro všechny rodiče se jedná o nový případ péče s povinností podat novou žádost o ošetřovné.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).