Hlavní navigace

Skutečná dovolená se v Česku moc nenosí. Dvě třetiny lidí během volna pracují

25. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Češi si práci čím dál více vozí i na dovolenou. V případě, že si vůbec něco takového dopřejí.

Dostupnost mobilních technologií a datového připojení způsobuje, že dvě třetiny Čechů zůstávají v kontaktu s prací i o dovolené. Čtvrtina „dovolenkářů“ přitom dokonce pracovní věci během dovolené řeší velmi intenzivně. Vyplývá to z šetření pracovního portálu Jobs.cz mezi jeho uživateli.

V průzkumu se dále ukázalo, že 11 procent respondentů si nevybere ani jeden týden volna v kuse. Nejčastější délkou dovolené jsou přitom dva týdny, k nimž se hlásí necelá polovina těch, kteří se šetření zúčastnili.

Pracovní a soukromý čas se propojují

Masové rozšíření mobilních telefonů již dříve proměnilo způsob trávení dovolené. Většina lidí je už celkem dlouho zvyklá na to, že jim kolegové nebo obchodní partneři mohou v pracovních záležitostech zavolat v podstatě kdykoliv. Nástup rychlého mobilního datového spojení to však posouvá ještě dále, komentuje zásah technologií Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, provozovatele portálu Jobs.cz. Dodává, že mnozí mají zvyk mít stále synchronizovanou e-mailovou schránku v telefonu, a to i v případě, že svoji dovolenou tráví v zahraničí. Povinnosti vůči zaměstnavatelům – ať už skutečné, či domnělé – se tak mnohým plíživě vkrádají do soukromého času. Skutečně ‚vypnout‘, odpojit se a užít si dovolenou naplno dnes dokáže jen malá část lidí, dodává. Výsledkem je, že se pracovní a soukromá rovina čím dál častěji ještě více propojuje. Podle Dombrovského je přitom v zájmu firem, aby svou dovolenou zaměstnanci skutečně využili k odpočinku a načerpání energie.

Živnostníci? Stěží přes dva týdny volna

Když se server Podnikatel.cz před nedávnem zeptal na dovolenou českých živnostníků, zjistil, že si nejčastěji dopřávají 2,4 týdne volna ročně. Volno si vybírají zpravidla dvakrát po týdnu v obdobích, kdy mají méně zakázek.

Čtěte také: Kolik týdnů dovolené si živnostníci dopřávají? Zjistili jsme za vás

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Mezi živnostníky se objevují také lidé, kteří si dovolenou neberou vůbec. Dovolené nevedu 22 let, makal jsem i s frakturami obratle a nohy, vyspím se až na marách, řekl například serveru Podnikatel.cz Jiří Mikulík, který poskytuje ubytování v Českém ráji.

Trend odjíždět i na dovolenou se zajištěným kontaktem s prací, tedy s mobilem či notebookem v kufru, je patrný i u živnostníků. Příkladem je Jindřich Šaur, který podniká v oblasti IT a uvádí: I na dovolenou jezdím s notebookem, iPadem a iPhone. Vlastně se to dá shrnout, že není dne, kdy bych minimálně dvě z těchto zařízení nepoužil. Bez ohledu na to, zda je pracovní den, víkend, svátek, či dovolená.

Jasné přitom je, že organismus zaměstnanců ani podnikatelů nemá nekonečné zásoby energie. Co těm, kdo neumějí odpočívat, hrozí? Zdravotní potíže. Poruchy spánku. Narušení rodinných vztahů. Syndrom vyhoření jako důsledek nadměrného stresu.

MM_socky3

Čtěte také: Jak se (ne)stát workholikem

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).