Hlavní navigace

Slevy na dani se oproti loňsku omezily. Čtěte, kdo jakou slevu může využít

27. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Oproti zdaňovacímu období 2012 došlo v roce 2013 k některým omezením, které se týkají slev na dani. Připravili jsme souhrn, kdo jakou slevu (ne)může uplatnit.

Pokud vyplňujete daňové přiznání, nezapomeňte v něm uplatnit slevy na dani, případně daňové zvýhodnění. Pozor však na to, že oproti loňsku nemohou některé OSVČ uplatnit základní slevu, slevu na manžela/ku a daňové zvýhodnění na dítě.

Čtěte více: Změny ve slevách na dani pro rok 2014

Které slevy zákon umožňuje

V daňovém přiznání za rok 2013 můžete dle § 35ba a § 35c zákona o daních z příjmů uplatnit tyto slevy a zvýhodnění:

  • Základní sleva na poplatníka
  • Sleva na manželku (manžela) žijící s poplatníkem v domácnosti
  • Sleva z titulu pobírání invalidního důchodu
  • Sleva držitele průkazu ZTP/P
  • Sleva pro studenta
  • Daňové zvýhodnění na vyživované dítě

Základní sleva

Základní sleva na poplatníka zůstává stejná, tedy 24 840 korun. Na slevu mají nárok všichni poplatníci (od podnikatelů, po zaměstnance až po matky na mateřské), kteří měli alespoň po část roku zdanitelné příjmy. Od zdaňovacího období 2013 však nemohou slevu na poplatníka využít pracující důchodci. Někteří důchodci se ustanovení zákona pokusili obejít tím, že k 1. lednu přerušili výplatu důchodu. Jak ale upozornili server Podnikatel.cz právníci, tento způsob je na hraně zákona a senioři by se mu raději měli vyhnout.

Čtěte více: Senioři opět přerušují výplatu důchodů kvůli slevě na dani. Co na to právníci?

Sleva na manželku (manžela) 

Také výše slevy na manželku (manžela) žijící s poplatníkem ve společné domácnosti se nezměnila a činí tak 24 840 korun za rok. Slevu lze uplatnit jen tehdy, pokud manželka (manžel) neměl příjmy vyšší než 68 tisíc korun za rok. Podobně jako u základní slevy ale platí i u slevy na manželku od roku 2013 omezení. Slevu nemohou využít OSVČ, které uplatňují výdajové paušály a mají příjmy pouze z podnikatelské a jiné výdělečné činnosti. Nárok na slevu zůstane zachován OSVČ, která je zaměstnána a součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 % celkového základu daně.

Sleva na invaliditu

Nic se nemění u slevy na invaliditu. U prvního a druhého stupně (základní sleva na invaliditu) činí 2520 korun, na invaliditu třetího stupně (rozšířená sleva na invaliditu) pak 5040 korun.

Sleva na držitele průkazu ZTP/P

Slevu na dani mohou také uplatnit držitelé průkazu ZTP/P., celkově až 16 140 korun. 

Sleva na studenta

Vše při starém také zůstává u slevy na studenta, která zůstává na částce 4020 korun. 

Daňové zvýhodnění na dítě

Výše daňového zvýhodnění na vyživované dítě ve společně hospodařící domácnosti se rovněž nemění a zůstává na částce 13 404 korun. Nemění se ani maximální výše ročního daňového bonusu (60 300 Kč). Stejně jako u slevy na manželku ale nemohou zvýhodnění využít OSVČ, které uplatňují výdajové paušály a mají příjmy pouze z podnikatelské a jiné výdělečné činnosti (více než 50 % základu daně).

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).