Hlavní navigace

Malé a střední firmy očekávají v příštím roce konečně zlepšení

4. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dopady ekonomické recese na malé a střední podniky jsou větší, než jejich majitelé na začátku roku předpokládali. Necelá polovina (40 %) z nich věří, že v příštím roce dojde ke zlepšení ekonomické situace ve firmě. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala Citibank.

Pozitivním trendem, který naznačují výsledky průzkumu, je, že většina firem vzniklou situaci aktivně řeší, přizpůsobuje se a učí se fungovat za stávajících ekonomických podmínek. Mezi nejčastější protikrizová opatření patřila především větší kontrola nákladů a zvýšení aktivit v prodejní a marketingové oblasti, komentuje výsledky výzkumu Marek Potoma, ředitel komerčního bankovnictví společnosti Citibank.

Firmy podle svého vyjádření ale potřebují pro oživení v příštím roce udržet či zvýšit provozní financování ze strany bank. Přestože letos plánovalo ucházet se o nový úvěr 21 % respondentů, celkově jich o prostředky nakonec zažádalo 32 % z nich. Z průzkumu dále vyplynulo, že propouštět plánuje příští rok jen 15 % dotázaných (oproti letošním 45 %). Čtěte také: Dramaticky ubývá práce, o jedno volné místo se „pere“ 14 uchazečů.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).