Hlavní navigace

„Šmejdi“ ve směnárnách už okrádat nebudou. Co se změní?

31. 5. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Nekalým praktikám některých směnáren bude konec. Na stole je novela zákona o směnárenské činnosti, která „šmejdům“ podnikání ztíží.

Novela zákona reaguje na množství případů, kdy klienti směnáren nebyli spokojeni s podmínkami uzavřeného obchodu, ale už nebylo možné od směny odstoupit.

Odstoupit od směny bude možné do 2 hodin

To se ale nyní změní. Novela počítá s tím, že klienti budou nově moci odstoupit od smlouvy do 2 hodin od provedení směny. O této možnosti budou muset směnárny také povinně informovat jak na kurzovním lístku, tak i na dokladu o provedení směny. 

Není žádným tajemstvím, že praktiky některých směnáren, především v centru hlavního města, nedělají České republice dobré jméno. Na Staroměstském náměstí tak turista může dostat za euro 15 korun nebo mu naúčtují poplatek 28 %, říká ministryně financí Alena Schillerová

Psali jsme: „Šmejdi“ zase řádí. Zazvoní a vydávají se za dodavatele elektřiny

Přehlednost kurzů je totiž záměrně zhoršována například různými VIP nabídkami či úplatami za provedení směny. Jenže to se projeví až v konečném výsledku směnu. Ostatně na nekalé praktiky směnáren v centru hlavního města upozorňují i některé zahraniční cestovatelské příručky. 

Omezení bude platit také na směnárenské automaty

Novela ministerstva financí pamatuje i na odstoupení od smlouvy uzavřené prostřednictvím směnárenského automatu. V takovém případě má klient právo odstoupit do 3 pracovních dnů v kterékoli provozovně nebo v sídle směnárníka. Úpravou problematiky směnárenských automatů chceme předejít situaci, že okénka směnáren nahradí automaty a na postavení spotřebitelů se přijetím zákona nic nezmění, vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová. 

Novela také řeší případ, když klientovi brání v odstoupení důvody na straně směnárny (např. nemoc nebo uzavřená provozovna). Potom mají klienti právo odstoupit do 6 měsíců v kterékoli provozovně nebo v sídle směnárníka.

Psali jsme: Předváděcí akce jsou konečně na ústupu, “šmejdi” nově cílí na telefon a internet

Ministerstvo muselo ale zároveň pamatovat na poctivé směnárny a aby nedocházelo ke zneužití institutu odstoupení pro spekulace, je rozsah, ve kterém je možné odstoupit, omezen na 1000 EUR. Odstoupit tak bude možné zhruba u 90 až 95 % směnárenských obchodů.

ebf - tip do článku - debata

Asociace směnáren si myslí, že vysoké marže za směnu v centru města jsou naprosto běžné

Asociace směnáren se ale bouří. Podle ní je naprosto běžné, že v centrech velkoměst jsou vyšší marže za směnu: Návrh hodnotíme jako nesystémový a ne zcela vhodný. Není nám znám žádný srovnatelný finanční produkt, který je takto podobně právně ošetřen. Stávající legislativa nám přijde dostačující, uvedl pro ČTK Václav Vlasák z Asociace směnáren. 

Jiný názor ale mají zákazníci, kteří považují nabídky směnáren za netransparentní. Proto ministerstvo zákonem nařídí, že v provozovně a jejím okolí bude moci být jen jeden kurzovní lístek, čímž se zamezí případům nežádoucí záměny standardního kurzu a tzv. VIP výhodnější nabídky.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).