Hlavní navigace

Poslanecká sněmovna pustila návrh rozpočtu do druhého čtení

22. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanecká sněmovna nakonec odhlasovala, aby se návrh rozpočtu projednával ve druhém čtení. Námitky, které přednesla ČSSD se nakonec ukázaly být trochu scestné s tím, že judikatura ústavního soudu na kterou se odvolávali, nelze použít. Hlavním závěrem tedy je, že České republice nehrozí rozpočtové provizorium. Za pár minut tedy začne 40. schůze vlády na které proběhne hlasování o nedůvěře vlády.

Ač se zdálo, že návrh rozpočtu bude muset být přepracován, nakonec tomu tak není. Před pár minutami sněmovna poslala návrh rozpočtu do dalšího čtení a zabránila tak nebezpečí, že by se Česko příští rok muselo řídit rozpočtovým provizoriem. To by znamenalo, že pro další rok by platil rozpočet předchozího roku. Taková situace by ale přinesla mnoho problémů, neboť Českou republiku čeká předsedání v Radě EU, které se na tvorbě rozpočtu ve velké míře odráží. Rozpočet má díky předsednictví totiž jinou strukturu a jinou výši výdajů.

Rozhodnutí sněmovny tedy znamená, že vláda návrh nemusí přepracovávat a příjmy, výdaje a deficit jsou v této chvíli již závazné. Ministerstvo financí bylo však při sestavování návrhu rozpočtu podle většiny sněmovny velice optimistické. Jeho předpoklady ohledně růstu ekonomiky jsou těmi nejvelkorysejšími ze všech. Ekonomové, analytici i Česká národní banka počítají ve svých odhadech s růstem nižším. Mnoho poslanců se proto nyní obává, že by v rozpočtu mohlo s takto schválenými parametry chybět až 10 miliard korun. Některé prostředky lze ušetřit na provozních výdajích jednotlivých ministerstev, jak uvedl ministr financí Miroslav Kalousek, ostatní se ale bojí, zda bude možné uspořit tak velkou částku. Je tedy pravděpodobné, že v rámci druhého čtení budou všichni hledat především možnosti, kde chybějící finanční prostředky vzít. Čtěte více: Sněmovna návrh rozpočtu neschválila, nyní se k němu vrací namísto hlasování o nedůvěře

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).