Hlavní navigace

Podnikatelé: Snižování paušálů by bylo likvidační

26. 7. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé se důrazně staví proti záměru ministerstva financí, které by rádo OSVČ snížilo výdajové paušály. Podle jejich zástupců by tím došlo k výraznému zvýšení administrativní zátěže podnikatelů. Pokles paušálů by navíc v podstatě znamenal zvýšení přímých daní. Jak tvrdí sdružení podnikatelů, realizace tohoto nápadu by tak mohla mít pro mnoho podnikatelů likvidační důsledky.

Kdyby se nákladové paušály snížily, pro státní kasu by to znamenalo naopak větší zátěž. Řada živnostníků by s činností raději skončila, odešla na úřad práce a přivydělávala by si prací na černo, komentoval David Šeich, předseda Unie malých a středních podnikatelů.

Hospodářská komora ČR pak zase upozorňuje na to, že jednotlivé sazby výdajových paušálů nebyly určeny podle pohledu do křišťálové koule, ale na základě zcela konkrétních výpočtů. Zavedení výdajových paušálů nebylo jednostranným darem státu živnostníkům a OSVČ, ale oboustranně výhodným řešením. To, že se od osob, které používají výdajové paušály, nyní vybere méně daní než v minulosti, svědčí o tom, že této skupině podnikatelů se daří hůře, varuje prezident HK ČR Petr Kužel.

David Šeich navíc připomíná, že míra rizika je u podnikatelů a OSVČ výrazně vyšší než u zaměstnanců, kteří nemusí za své závazky ručit celým svým majetkem. Stejně tak nemají podnikatelé nárok na měsíc placené dovolené a další bonusy, na které mají zaměstnanci nárok ze zákona. Řešení hledejme v revizi důchodového a zdravotního systému. Návrh, ve kterém by jak podnikatelé, tak i zaměstnanci dostávali penzi úměrnou tomu, kolik prostředků do systému odvedou, je mnohem spravedlivější, uzavírá Šeich.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).