Hlavní navigace

Snižte si účty za vytápění i bez velkých investic

27. 11. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Vytápění nemusí být černou dírou na peníze. I bez velkých investic se dá poměrně výrazně ušetřit. Stačí si jen připomenout základní poučky.

Náklady na zimní vytápění každoročně zatěžují účty mnoha firem. Mnoho podnikatelů zvažuje, jak vytápění zefektivnit a náklady udržet alespoň na loňské úrovni, případně ještě snížit. Možných řešení je celá řada, ale většinou slýcháme o výměně kotle, nových oknech a podobně. To se může stát problematické zvlášť v případě, že firma sídlí v pronajatých prostorách a majitel do nich nechce investovat. I z této situace se ale lze dostat. A to velmi jednoduše a bez velkých nákladů.

Ze všeho nejdříve je nutné zkontrolovat stav kotle. A to jak plynového, tak toho na tuhá paliva. Pozornost by měla být věnována jak kotli samotnému, tak i odvodu spalin a případně bezchybné funkci přikládacího mechanismu. Hlavně v případě plynových kotlů platí, že by je měl každoročně zkontrolovat autorizovaný servis. Moderní kondenzační kotle jsou velmi úsporná, ale poměrně složitá technická zařízení. Každý rok by je proto měl prohlédnout revizní technik, který mimo jiné zkontroluje stav hořáku, výměníku, těsnost spalovací komory a odvodu spalin a provede správné seřízení kotle podle požadavků výrobce, uvádí Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA, která se specializuje na prodej a servis otopné techniky. Díky kontrole získá provozovatel jistotu, že jeho kotel pracuje bezpečně a také úsporně. Navíc se pravidelným servisem prodlužuje jeho životnost. 

Zásadní je také vhodné nastavení nebo naprogramování kotle a udržování stálé teploty. Pro pracovny, kanceláře a další prostory denního užívání se doporučuje teplota v rozmezí od 20 do 22 stupňů Celsia. Při udržování stálé teploty kotel pracuje na nižší výkon a tím náklady okamžitě klesají. Po ukončení pracovní doby je dobré teplotu snížit na 17 stupňů a prostor začít více vyhřívat až druhý den ráno. Pokud jde o místnosti, které se nevyužívají pravidelně, stačí je během zimního období jenom temperovat na 15 stupňů Celsia. Pracovní prostory nemusí být nutně přetopené. Vyšší teploty zpomalují pracovní výkon. A navíc, snížením teploty o jeden jediný stupeň je podle výpočtů možné ušetřit až 6 % celkových nákladů na vytápění. Spořiví podnikatelé by měli mít na mysli i takzvanou tepelnou setrvačnost. To je vlastnost, kterou disponuje každé topné těleso. Nejdelší samozřejmě mají litinové radiátory, nejkratší pak tepelné zářiče. Každý typ ale po vypnutí stále ještě hřeje a pokud se jedná o prostory, které je možné uzavřít, dá se této setrvačnosti velice dobře využít. 

Jak na chlad od nohou

Topit potřebuje jen ten, komu je zima. Proto je potřeba zvýšit pocitovou tepelnou pohodu. Navodí ji vhodné doplňky a barvy, ale také třeba jen malý kobereček. Ten stačí umístit na nejčastěji užívané plochy nebo pod pracovní stůl. Koberec funguje jako dobrý tepelný izolant a je užitečný i v případě kancelářských prostor, kde se lidé pohybují v běžné obuvi. Chlad totiž přichází vždy od nohou.

Regulovat teplotu podle denní doby je možné díky termostatům, které se dají pořídit za pár stovek. Úspora za celou zimu pak může několikanásobně přesáhnout jejich pořizovací cenu. Ovládání radiátoru obyčejným kohoutem je už dávno překonanou záležitostí. V konečném důsledku se jedná o nejdražší možnost. Dnes trh nabízí systémy individuálního řízení vytápění. Při jeho využití dochází k úsporám kolem 30 % a investice je plně vratná do tří let od pořízení. Je to vhodné řešení například do administrativních budov nebo ubytovacích zařízení. Termostatické hlavice se jednoduše montují na původní ventily, říká Jan Mika, produktový manažer společnosti Conrad. 

Stále více se začíná prosazovat takzvaná ekvitermní regulace. Ta reguluje zdroje tepla na základě venkovní teploty a uvnitř uchovává konstantní hladinu. Tepelné ztráty budov jsou totiž často závislé na venkovní teplotě. A to zvláště u nezateplených budov. Opět platí, že kolísání teploty a její dorovnávání na požadovanou mez je velice energeticky náročné a při současných možnostech regulace zcela zbytečné. Energie se u tohoto řešení šetří tím, že se radiátory neohřívají na maximum, ale jen na takovou míru, aby byly pokryty tepelné ztráty. Čidla pro ekvitermní regulaci je možné pořídit zhruba od 2000 korun.

Zaměřte se na těsnost oken

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Výdaje za teplo je možné zkrotit i bez výraznějších investic. 

Až čtvrtina tepla uniká netěsnostmi kolem oken a dveří. V případě, že není možná výměna, nabízí se řešení v podobě reflexních tepelných fólií. Ty představují finančně nenáročné, ale velice efektivní zlepšení izolačních vlastností oken. Vybírat se dá ze dvou základních variant, mezi nalepovací a meziskelní formou. Meziskelní fólie se někdy nazývají tepelnými zrcadly, protože fungují právě na principu polopropustného zrcadla. Druhý typ fólie se zevnitř lepí na okenní tabuli lepící páskou a výrobci uvádí, že fungují stejně, jako kdyby na okno byla přidána další skleněná tabule. Sice nevytváří izolační komoru jako meziskelní fólie, ale zato je velmi rychlým řešením, třeba jen na jednu sezónu. Co se týká dveří, k nim se dají pořídit speciální prahy s těsněním.

Těsnost a tepelné úniky u dveří a oken se dají zjistit snadno pomocí zapálení svíčky. Ta se při testu umisťuje několik centimetrů od okna. Pokud se plamen začne chvět, je to znak netěsnosti. Do vnitřního prostoru proudí chladnější vzduch, teplý naopak uniká ven. Jedním nekvalitním oknem se může během zimní sezóny ztratit stejné množství tepla jako přes celou nezateplenou zeď.

Jak ušetřit za vytápění čtěte také v článku: Netopte Pánubohu do oken. Víme, jak ušetřit tisíce korun za teplo

Umíte správně větrat?

Dalším ze základních triků, jak ušetřit na teple, je správné větrání. Pochopitelně není žádoucí mít při něm zapnuté topení. V zimním období se vyplatí krátké, ale intenzivní větrání. Tímto způsobem nedochází k ochlazení celého prostoru, ale pouze vzduchu, jež ho vyplňuje. Na průběžnou výměnu vzduchu polootevřeným oknem je naopak potřeba zapomenout. A zásadní je větrání jako takové. Pokud k němu nedochází, v místnosti se zvyšuje vzdušná vlhkost, na oknech se sráží vodní páry a opět dochází k tepelným ztrátám. Vodní páry ve vzduchu totiž absorbují mnohem více tepla. Stejné zásady platí i u dveří. Když už jsou jimi vytápěné prostory osazeny, měly by být používány. Klasické uzavíratelné prostory se dají vytopit mnohem snadněji a levněji než moderní otevřené a sdílené open space kanceláře.

Izolovat se dají také vnitřní stěny. Za vyzkoušení stojí například hliníkové fólie, které se vkládají do prostoru mezi zdmi a radiátory. Hliníkový povrch fólií pak odráží teplo zpět do místnosti. Aby topná tělesa fungovala na 100 %, nesmí být ničím zakryta. Platí zde přímá úměra. Čím více prostoru kolem radiátoru, tím více tepla do místnosti přichází a tím levnější je provoz. Přesunutí pracovního stolu z těsné blízkosti radiátoru má za následek desetinovou úsporu energie. Pokud trubky s teplou vodou, zejména ty k radiátorům, vedou skrz nevytápěné místnosti, i ty je dobré izolovat a zabránit zbytečným ztrátám tepla. Pokud je to možné, vyplatí se také nátěr těchto rozvodů tmavou barvou.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).