Hlavní navigace

Souběh funkcí přináší pořád rizika. Raději ho ve firmě zrušte

Autor: 258398
Redakce

Přestože je souběh funkcí od roku 2012 povolen, stále existují rizika, která mohou pracovníky připravit o mzdu a nárok na důchod. Raději se mu proto vyhněte.

Doba čtení: 2 minuty

Jednatelé společností, kteří jsou zároveň i zaměstnanci, stále nemají v otázce souběhu funkcí vyhráno. Od ledna 2012 sice nabyla účinnosti novela obchodního zákoníku, která souběh povolila, právníci však upozorňují, že pořád existuje riziko, že někteří lidé přijdou o mzdy a nárok na důchod. Nová právní úprava totiž není provázána se zákoníkem práce, což může vyvolat řadu interpretačních nejasností a problémů. Čtěte také: Činnost jednatele eseróčka se v roce 2012 mění. Tady je přehled změn

Ptejte se odborníka v poradně Právní poradna
Mgr. Bsc. Matěj Grödl
advokát online

Novela obchodního zákoníku umožňuje pouze legální nastavení souběhu do budoucna, avšak sama o sobě neřeší předchozí stav v rozporu se zákonem. Nestačí tak pouze ponechat současný stav, resp. problematický stav existující do konce minulého roku a domnívat se, že novela vše vyřešila. Je nutno právní stav souběhu nově nastavit, jinak bude nadále neplatný, doplnil Jan Spáčil, partner společností Ambruz & Dark/Deloitte Le­gal.

Společnost Ambruz & Dark/Deloitte Legal uskutečnila na téma souběhu funkcí rovněž průzkum mezi firmami, z něhož mimo jiné vyplynulo, že 58 % společností si uvědomuje riziko souběhu funkcí. Pouhá pětina z nich jej však aktivně řeší. Necelá čtvrtina firem se domnívá, že problém za ně vyřeší stát, a 19 % společností souběh už odstranila nebo jeho rizika snížila. „Souběh funkcí představuje pro firmy i po novele zákona stále značné komplikace. Podle našeho průzkumu více než dvěma třetinám manažerů (70 procent) není jasné řešení, které navrhlo Ministerstvo spravedlnosti a zhruba pětina (26 procent) považuje řešení za nedostatečné,“ doplnil Jan Spáčil. 

Odborníci proto firmám radí, aby souběh funkcí raději zrušily. Smlouva o výkonu funkce totiž podle nich může nabídnout jednateli nebo členovi představenstva stejné výhody jako smlouva pracovní, tedy placené volno, odstupné, pojištění, benefity i bonusy. Souběh funkcí navíc ztratil i na výhodnosti z pohledu daní a pojistného. Novinkou od nového roku je, že zaměstnanci, jednatelé i členové představenstva jsou za stejných podmínek účastni zdravotního, důchodového i nemocenského pojištění a náklady na jejich odměnu či mzdu jsou pro společnost daňově uznatelné. To je oproti stavu do konce loňského roku podstatný rozdíl, vysvětlil Robert Bezecný, daňový poradce Deloitte.

Problematiku souběhu funkcí řeší právníci už řadu let. Do popředí zájmu veřejnosti se ale dostala až v souvislosti s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, který v jednom případě rozhodl, že pracovník působící v souběhu funkcí neměl nárok na výplatu dávek nemocenského pojištění. Tento výrok soudu způsobil zmatek v českých firmách, které proto začaly tlačit na politiky, aby legislativu změnili. Ministerstvo spravedlnosti jejich požadavky vyslyšelo a připravilo novelu, která od ledna 2012 souběh funkcí výslovně povoluje. Čtěte také: Opravdu přijdou statisíce lidí o nemocenskou a nárok na důchod?

Foto: www.isifa.com