Hlavní navigace

Souběh funkcí přináší pořád rizika. Raději ho ve firmě zrušte

3. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Přestože je souběh funkcí od roku 2012 povolen, stále existují rizika, která mohou pracovníky připravit o mzdu a nárok na důchod. Raději se mu proto vyhněte.

Jednatelé společností, kteří jsou zároveň i zaměstnanci, stále nemají v otázce souběhu funkcí vyhráno. Od ledna 2012 sice nabyla účinnosti novela obchodního zákoníku, která souběh povolila, právníci však upozorňují, že pořád existuje riziko, že někteří lidé přijdou o mzdy a nárok na důchod. Nová právní úprava totiž není provázána se zákoníkem práce, což může vyvolat řadu interpretačních nejasností a problémů. Čtěte také: Činnost jednatele eseróčka se v roce 2012 mění. Tady je přehled změn

Novela obchodního zákoníku umožňuje pouze legální nastavení souběhu do budoucna, avšak sama o sobě neřeší předchozí stav v rozporu se zákonem. Nestačí tak pouze ponechat současný stav, resp. problematický stav existující do konce minulého roku a domnívat se, že novela vše vyřešila. Je nutno právní stav souběhu nově nastavit, jinak bude nadále neplatný, doplnil Jan Spáčil, partner společností Ambruz & Dark/Deloitte Le­gal.

Společnost Ambruz & Dark/Deloitte Legal uskutečnila na téma souběhu funkcí rovněž průzkum mezi firmami, z něhož mimo jiné vyplynulo, že 58 % společností si uvědomuje riziko souběhu funkcí. Pouhá pětina z nich jej však aktivně řeší. Necelá čtvrtina firem se domnívá, že problém za ně vyřeší stát, a 19 % společností souběh už odstranila nebo jeho rizika snížila. „Souběh funkcí představuje pro firmy i po novele zákona stále značné komplikace. Podle našeho průzkumu více než dvěma třetinám manažerů (70 procent) není jasné řešení, které navrhlo Ministerstvo spravedlnosti a zhruba pětina (26 procent) považuje řešení za nedostatečné,“ doplnil Jan Spáčil. 

Odborníci proto firmám radí, aby souběh funkcí raději zrušily. Smlouva o výkonu funkce totiž podle nich může nabídnout jednateli nebo členovi představenstva stejné výhody jako smlouva pracovní, tedy placené volno, odstupné, pojištění, benefity i bonusy. Souběh funkcí navíc ztratil i na výhodnosti z pohledu daní a pojistného. Novinkou od nového roku je, že zaměstnanci, jednatelé i členové představenstva jsou za stejných podmínek účastni zdravotního, důchodového i nemocenského pojištění a náklady na jejich odměnu či mzdu jsou pro společnost daňově uznatelné. To je oproti stavu do konce loňského roku podstatný rozdíl, vysvětlil Robert Bezecný, daňový poradce Deloitte.

MM_socky3

Problematiku souběhu funkcí řeší právníci už řadu let. Do popředí zájmu veřejnosti se ale dostala až v souvislosti s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, který v jednom případě rozhodl, že pracovník působící v souběhu funkcí neměl nárok na výplatu dávek nemocenského pojištění. Tento výrok soudu způsobil zmatek v českých firmách, které proto začaly tlačit na politiky, aby legislativu změnili. Ministerstvo spravedlnosti jejich požadavky vyslyšelo a připravilo novelu, která od ledna 2012 souběh funkcí výslovně povoluje. Čtěte také: Opravdu přijdou statisíce lidí o nemocenskou a nárok na důchod?

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).