Hlavní navigace

Soud dal Pirátům za pravdu, stavební technické normy musí být zdarma

9. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Do 30 dnů by se měly zdarma uvolnit technické normy ve stavebnictví. Doposud za ně podnikatelé museli platit, a to mnohdy až desetitisíce korun.

Za technické normy ve stavebnictví se již brzy nebude muset platit. Městský soud v Praze totiž před několika dny rozhodl, že technické normy musí být na základě práva na informace poskytnuty a zveřejněny zdarma. Soud tak dal za pravdu žalující Pirátské straně, která požadovala bezplatné zveřejnění norem už od roku 2013.

Čtěte také: Potřebujete technické normy? Přístup k nim se má několikanásobně prodražit

Stavební technické normy musí být zdarma

Ilustrační obrázky
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Po dvou letech soudů a odvolání přijal Městský soud v Praze konečně pravomocné rozhodnutí, že technické normy ve stavebnictví musí být na základě práva na informace poskytnuty žalující straně, tedy Pirátům. Soud tak potvrdil rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z letošního května, ve kterém soud určil, že podle stavebního zákona musí být technické normy, které jsou podle tohoto zákona nebo jeho prováděcích vyhlášek závazné, zpřístupněny bezplatně a veřejně. Je věcí Úřadu, jak tento svůj závazek splní, například zda příslušné technické normy zveřejní na webových stránkách, jak to ostatně v případě jedné z norem učinilo Ministerstvo pro místní rozvoj, nebo jestli zvolí jiné vhodné řešení. Vzhledem k tomu, že takovou možnost Úřad nevyužil, bylo zcela namístě domáhat se úplného znění technických norem ve stavebnictví v režimu zákona o svobodném přístupu k informacím, komentoval tehdy soudce zpravodaj Filip Dienstbier.

Na zpřístupnění norem má Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, který normy ve stavebnictví ČSN a ČSN EN spravuje, 30 dní. Pokud se tak nestane, požádám o exekuční výkon rozhodnutí. Pokud normy obdržím, má normalizační úřad zároveň podle zákona o svobodném přístupu k informacím povinnost dát je na svůj web. Teprve pokud normalizační úřad nesplní tuto zákonnou povinnost, učiní tak za něj Pirátská strana, komentoval právník Jakub Michálek, současný šéf zastupitelského klubu Pirátů v pražském zastupitelstvu, který iniciativu za zpřístupnění stavebních norem před dvěma roky odstartoval.

Bezplatné normy se týkají jen stavebnictví

Povinnost zveřejnit technické normy se však zatím týká jen norem ve stavebnictví. Stavební zákon totiž obsahuje ustanovení, které nahrálo bezplatnému zveřejnění. Je tak otázkou, zda budou zveřejněny i další technické normy. Pirátská stran nicméně uvedla, že bude usilovat o osvobození dalších, pro fungování řady odvětví mandatorních, leč nyní zpoplatněných dokumentů.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).