Hlavní navigace

Soud: V názvu společnosti nesmí být jméno kraje

14. 2. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tuzemské společnosti nesmí ve svých názvech používat bez dovolení jména samosprávných krajů. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, který zamítl dovolání Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK) týkající se názvu společnosti. Ten totiž vadil Ústeckému kraji, který s firmou nemá nic společného. Nejvyšší soud pak dnes potvrdil, že firma se musí přejmenovat.

V platnosti tak zůstaly rozsudky soudů nižších instancí, které již dříve rozhodly, že název firmy působí klamavým dojmem, jelikož navozuje pro veřejnost přímou souvislost s Ústeckým krajem. Dopravní podnik sice dostal v minulosti licenci na zajištění dopravy v kraji, avšak kraj s ním posléze vypověděl smlouvu a začal hledat nového dopravce.

V dovolání k Nejvyššímu soudu DPÚK pak tvrdil, že žaloba ze strany kraje měla šikanózní charakter a jejím jediným cílem bylo firmu poškodit. Soud se však s tímto názorem neztotožnil a podnik musí kromě změny názvu též zaplatit soudní výlohy.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).