Hlavní navigace

Špatné zprávy ze západu, německý průmysl má historický pokles zakázek

28. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německý průmysl se stále potácí v krizi. V dubnu zaznamenalo strojírenský průmysl našeho západního souseda rekordní pokles zakázek. Podle Svazu německého strojírenského průmyslu (VDMA) se zakázky v letošním dubnu meziročně propadly o takřka 60 %. Domácí objednávky se pak snížily o 52 % a zahraniční zakázky zaznamenaly pokles o 60 %. Podle analytiků navíc německá ekonomika stále nevykazuje žádné příznaky oživení.

Jedná se o rekordní pokles německých zakázek, který je dokonce dvakrát větší, než se kterým se v současné době potýkají české podniky. Vzhledem k tomu, že oživení německého hospodářství se promítne v ČR s větším časovým odstupem, je to nepříjemná zpráva pro české podniky, které nemohou očekávat brzký příliv německých zakázek. Potvrzují se tak obavy tuzemských firem, které výraznější oživení české ekonomiky a růst zakázek neočekávají dříve, než na začátku příštího roku, komentoval prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Německý statistický úřad také potvrdil, že německé HDP v prvním čtvrtletí mezikvartálně pokleslo o 3,8 %, což tvoří nejvýraznější pokles německé ekonomiky od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat. Německá vláda očekává, že se letos největší evropská ekonomika propadne zhruba o 6%. Čtěte více v seriálu Ekonomická recese.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).