Hlavní navigace

Svaz průmyslu a dopravy vyzval k řešení hospodářské situace ČR

29. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká ekonomika začíná zpomalovat svůj růst. Ač tuzemské hospodářství nedávno procházelo vysokým ekonomickým růstem, nyní se začíná ocitat v obtížné situaci způsobené globální finanční krizí. K tomuto faktoru se přidávají i vysoké ceny energií a jiných vstupů a kurz české koruny. Svaz průmyslu a dopravy se proto rozhodl apelovat na vládu ČR a požadovat rychlé řešení stávající hospodářské situace.

účto únor klímová

Po období vysokého růstu začíná česká ekonomika zpomalovat. K finanční krizi, která má na její vývoj přímý dopad se přidávají i jiné faktory jako jsou například vysoké ceny energií a jiných vstupů nebo příliš silná koruna. Toto prostředí má negativní dopady na hospodaření podniků, zaměstnanost a ostatní makroekonomické ukazatele. Svaz průmyslu a dopravy se proto rozhodl vyzvat vládu České republiky k rychlé a účinné reakci na stávající situaci a ztížené podmínky budoucího rozvoje hospodářství. Ve svém prohlášení svaz nejmenuje pouze urychlení některých reformních kroků a zlepšení podmínek pro tuzemské podnikatele, ale zmiňuje i pozastavení a změnu chystaných opatření, která by situaci v podnikatelské sféře ještě více zkomplikovaly.

Svaz průmyslu a dopravy (SPD) vyzývá k zefektivnění státní podpory pro přístup malých a středních podniků ke zdrojům financování prostřednictvím bankovních úvěrů. V prohlášení jako další problém uvádí kurs české koruny, který znesnadňuje činnost českým exportérům, kteří už tak musí čelit například levné konkurenci z Asie. Mezi své požadavky proto zahrnuje i stanovení termínu pro přijetí eura. Odmítavě se také staví k energeticko-klimatickému balíčku, jehož přijetí by podle názoru SPD mělo pro české podniky výrazně negativní účinky.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).