Hlavní navigace

Specializovaný finanční úřad právě provádí kontroly. Čeho se týkají?

12. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Již druhá vlna kontrol právě dolehla na firmy a Specializovaný finanční úřad nebude v kontrolách polevovat. Na jakou kontrolu se tedy vlastně připravit?

Specializovaný finanční úřad (SFÚ) spustil v červnu druhou vlnu daňových kontrol cílených na problematiku převodních cen. Pokračuje tak prioritní kontrolní akce v oblasti daně z příjmů právnických osob.

Snahou a cílem SFÚ je zhodnotit, zda je u daňových subjektů dodržován princip tržního odstupu. V případě kontroly převodních cen se jedná o ceny, za které se zboží a služby daňové subjekty přeprodávají mezi majetkově či personálně spřízněnými fyzickými a právnickými osobami.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Kontroly převodních cen budou probíhat po celý rok. 

Jak ale upozorňuje mluvčí Finanční správy Petra Petlachová SFÚ se nezaměřuje pouze na jeden typ transakcí mezi spojenými osobami: Posuzuje u daňového subjektu vždy konkrétní vztahy se spojenými osobami a rizika z nich vyplývající. Mezi vztahy, které jsou prověřovány, patří kupříkladu transakce se subjekty v daňově výhodných jurisdikcích, platby licenčních poplatků, služeb, úroků, ale také obecná dodavatelsko-odběratelská schémata u zboží, produktů, surovin či materiálu, říká pro server Podnikatel.cz Petra Petlachová. 

Čtěte také: Kontroly převodních cen se úřadům osvědčily, další vlna začne hned v červnu

První vlna kontrol potvrdila potřebu dalších kontrol

Druhá vlna kontrol přichází po první únorové, kdy SFÚ usoudil, že v kontrolách polevovat nemůže. Až u dvou třetin subjektů měl totiž stále pochybnosti, nebo nebyly dodány důkazní materiály. A jak to tak vypadá, druhá vlna kontrol nebude úplně tou poslední: Termín ukončení daňových kontrol je vždy velmi individuální záležitostí a vyplývá mimo jiné právě z toho, zda bude zjištěno u daňového subjektu porušení principu tržního odstupu či nikoliv. Obecně platí, že v případě dodržení tohoto principu se kontroly ukončují dříve, doplnila pro server Podnikatel.cz Petlachová. 

Kontrolní akce budou probíhat po celý rok

Ta zároveň doplnila, že kontrolní akce cílená na převodní ceny bude probíhat minimálně po celý rok 2015. SFÚ tedy druhou vlnou neukončuje zahajování prověření řízených transakcí u svých místně příslušných daňových subjektů. 

Firmy se tak mohou připravit na to, že v druhém pololetí se SFÚ bude na danou kontrolní oblast dále zaměřovat a daňové kontroly budou otevřeny u dalších vybraných subjektů.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).