Hlavní navigace

Splatnost záloh se mění jen zaměstnavatelům

21. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Změna dne splatnosti záloh přijatá v souvislosti se změnou zákona o platebním styku vyvolala otázky týkající se splatnosti plateb ostatních pojištěnců – samoplátců, tj. osob samostatně výdělečně činných a osob bez zdanitelných příjmů. Jak pro Podnikatel.cz potvrdila Viera Júdtová, specialista externí komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny, splatnost zálohy u OSVČ a OBZP se skutečně na základě znění zákona nemění. Zůstává do 8. dne v měsíci jako doposud.

Jediné, co se u plateb pojistného mění, je od 1. ledna 2010 datum připsání na účet zdravotní pojišťovny. Tedy 8. dne v měsíci musí být platba na účtu pojišťovny místo dosavadního data odepsání z účtu plátce. Změna v chápání data splatnosti při placení pojistného se týká všech plateb, tedy i záloh na pojistné, upřesňuje Júdtová.

Ke změně data splatnosti dochází pouze u pojistného za zaměstnance. Doposud byl dnem splatnosti den výplaty mezd. Od ledna 2010 je pojistné splatné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce, bez ohledu na stanovený den výplaty. Dochází tedy ke sjednocení termínu splatnosti pojistného na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).