Hlavní navigace

Společnosti špatně měří oblast lidských zdrojů

8. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Malé, střední a velké firmy v České republice stále nedostatečně měří oblast lidských zdrojů. Firmy neustále sledují pouze tradiční oblasti, jako jsou například náklady na externí nábor. Analýzu studie HR Controlling provedla společnost Pricewaterhou­seCoopers, která testovala 112 společností, které působí na území České republiky. Právě fungující HR Controlling může firmám pomoci zajistit, jak je HR strategie výhodná a jestli se jí ve firmě daří naplňovat.

Studie tedy poukazuje na klíčové ukazatele personálního řízení a přináší informace, které se zaměřují na hodnocení efektivity systému řízení lidského kapitálu. Řada společností pracuje stále jenom se základními daty o HR jako je například fluktuace. Oblast lidských zdrojů lze měřit stejně jako každou jinou, ale společnosti tak činí v limitované míře. Lze usuzovat z typu dat, které nejsou společnosti schopny poskytnout. Zůstává tak otázkou, jak vyhodnocují efektivitu investic do lidských zdrojů, říká Katarína Smrčeková ze společnosti Pricewaterhou­seCoopers ČR.

Více se investuje do odborných školení

České firmy investují více do odborných školení než do rozvojových školení. Ve srovnání na jednoho pracovníka vychází tento poměr 9,5 hodiny oproti 3,8 hodiny. Celkově jsou rozvojová školení poskytovány pouze vybraným zaměstnancům a jsou brány pouze jako doplněk určité oblasti znalostí. Ve velkém počtu společností se tedy dává přednost odborným školením.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).