Hlavní navigace

Spořicích účtů pro podnikatele a firmy přibývá. Přinášíme jejich přehled

10. 10. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Spořicí účty jsou běžným produktem osobního bankovnictví. V současné době se ale jejich nabídka rozšiřuje i na podnikatele a firmy. Podívejte se, jaká je nabídka.

Už dříve jsme psali, že spořicí účty mezi podnikateli nepatří mezi často využívané produkty, protože zhodnocení prostředků nebývá primárním účelem a nejlepšího zhodnocení často malé firmy a podnikatelé dosáhnou tím, že volné prostředky reinvestují do provozu firmy. Podnikatelé tak spořicí účty využívají spíše k vytváření rezervy pro nečekané situace.

Nabídka spořicích účtů

Fio nabízí spořicí účty pro fyzické osoby i pro podnikatele s úrokovou sazbou ve výši 4 % pro neomezenou výši vkladu. Jeho založení, vedení i zrušení je zdarma stejně jako příchozí i odchozí platby nebo výběr hotovosti na pobočce (od 1000 korun). K účtu není možné vydat platební kartu, počet odchozích plateb nebo výběrů je omezen na 4 měsíčně a nelze zde nastavit SIPO platby, trvalé příkazy nebo inkaso. Právnické osoby si nově mohou Fio spořicí účet založit osobně na pobočce nebo online v internetbankingu s tím, že na něm budou mít nastavenou roční sazbu 3 %. Obchodní ředitel Jan Bláha k tomu v tiskové zprávě dodává, že s touto sazbou se jedná o jeden z nejvýhodnějších spořicích účtů na trhu.

Profi Spořicí účet Bonus je název spořicího účtu pro podnikatele s garantovaným bonusem od Komerční banky. Je bez výpovědní lhůty a tedy s okamžitým přístupem k vloženým penězům. Ty jsou úročeny dvojí úrokovou sazbou, kdy je základní vyhlašována před začátkem bonusového období na základě změn na finančních trzích a připisování úroků probíhá čtvrtletně a bonusová je garantována vždy na celé kalendářní pololetí a bonus je připisován pololetně a počítán vždy z nejnižšího zůstatku za dané pololetí.

V mBank si podnikatelé mohou sjednat Spořicí účet eMax Business. Jeho založení a vedení je zdarma stejně jako všechny příchozí a odchozí platby. Tento spořicí účet je bez výpovědní lhůty a klienti mohou mezi jejich účty v mBank okamžitě převádět platby.

Po spořicích účtech je nyní velká poptávka. Jaké možnosti mají podnikatelé? Přečtěte si také:

Po spořicích účtech je nyní velká poptávka. Jaké možnosti mají podnikatelé?

Raiffeisenbank nabízí podnikatelům a menším firmám Spořicí účet FLEXI a doplněk k podnikatelskému účtu v podobě Spořicího účtu plus pro podnikatele. Spořicí účet FLEXI má úrokovou sazbu do 0,05 % p.a., výpovědní lhůta je zde od 14 dní a banka zúročí zůstatky do výše 30 milionů Kč. Podmínkou pro zřízení tohoto účtu je mít založený běžný podnikatelský účet (CHYTRÝ, AKTIVNÍ nebo SVĚTOVÝ). Druhým produktem je Spořicí účet plus pro podnikatele, v rámci kterého je možné průběžně zhodnocovat finanční prostředky, které právě nevyužíváte. Není zde výpovědní lhůta a podnikatel si může sám řídit převody mezi svými účty, tedy z podnikatelského na tento spořicí. Jedná se o takzvané inteligentní spoření, kdy stačí nastavit horní nebo dolní limit finančních prostředků a období, ve kterém bude docházet ke kontrole disponibilního zůstatku na běžném i spořicím účtu. Když bude zůstatek nad horním limitem, finanční prostředky nad zadanou hodnotu se převedou na spořicí účet, a pokud bude částka na dolním limitu, prostředky, které chybí do zadané hodnoty, se převedou ze spořicího účtu zpět na účet běžný. Úroková sazba je u tohoto účtu 0,01%.

Trinity Bank nabízí firmám účet Výhoda+, který má úrokovou sazbu 0,05 % p.a a má neomezenou výši vkladu. Jedná se o vkladový účet bez výpovědní doby vkladu a jeho sjednání je možné prostřednictvím korporátního bankéře, který za vámi přijede a vše vyřídí.

školení - konsolidační balíček

Úrokové sazby u spořicích účtů

Banka Název spořicího účtu Úroková sazba Výpovědní lhůta
Fio Fio spořicí účet 4% není
Fio spořicí účet pro právnické osoby 3% není
Komerční banka Profi Spořicí účet Bonus 0,03% (0,01 % základní + 0,01% bonusová) není
mBank Spořicí účet eMax Business 0.01% není
Raiffeisenbank Spořicí účet FLEXI do 0,05 % od 14 dní
Spořicí účet PLUS pro podnikatele 0.01% není
Trinity Bank Spořicí účet VÝHODA+ 0.05% není

Jaké jsou poplatky u spořicích účtů?

Banka Název spořicího účtu Poplatek za vedení účtu Cena za tuzemskou transakci Poplatek za předčasný výběr prostředků
Fio Fio spořicí účet zdarma zdarma
Fio Fio spořicí účet pro právnické osoby zdarma zdarma
Komerční banka Profi Spořicí účet Bonus zdarma zdarma
mBank Spořicí účet eMax Business zdarma zdarma
Raiffeisenbank Spořicí účet FLEXI zdarma zdarma nelze použít
Raiffeisenbank Spořící účet PLUS pro podnikatele zdarma zdarma zdarma
Trinity Bank Spořicí účet VÝHODA+ zdarma zdarma

Alternativou jsou termínované vklady

Když mají podnikatelé nebo firmy volné prostředky a ví, že je budou potřebovat až za určitou dobu, mohou je vložit na termínované vklady. Díky tomu získají jisté zúročení a ví, na jak dlouho své peníze odkládají. Je zde vyšší úroková sazba, a navíc jsou vklady ze zákona pojištěny do 100 % objemu. Maximálně však do výše ekvivalentu 100 tis. EUR pro jednoho vkladatele u jedné banky.

Termínované vklady však patří k produktům určeným spíše pro běžné spotřebitele než podnikatele a firmy.

Přehled parametrů některých termínovaných vkladů

Banka Název produktu Doba trvání Úroková míra Minimální vklad Předčasný výběr
Banka CREDITAS Termínované vklady 6 měsíců – 10 let 2,75 až 5,5 % neuvedeno ano
Fio Termínovaný vklad s obnovou 1 týden – 60 měsíců 1,95 až 5,10 % 3,000 Kč přípustný, ale zatížený sankční úrokovou sazbou
UniCreditBank Termínované vklady 1 týden – 12 měsíců 0,01 až 5,5 % 30,000 Kč ano, s poplatkem

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).