Hlavní navigace

Spotřeba fair trade produktů v Česku stoupá

20. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Fairtrade je v Česku na vzestupu. Spotřeba produktů, které přispívají k férovosti obchodních podmínek pro malé zemědělce a řemeslníky v rozvojových zemích, stoupla vloni o 22 procent. Vyplývá to z průzkumu Asociace pro fair trade, který realizovala agentura Green marketing. Podle průzkumu stoupl v roce 2009 maloobchodní obrat s těmito produkty o 50 milionů korun.

40 milionů korun bylo dosaženo členy české Asociace pro fair trade. Nárůst spotřeby fair trade produktů v České republice je velmi rychlý, od roku 2005 se zvýšil o 1 600 procent, komentoval aktuální výsledky předseda Asociace pro fair trade Jiří Hejkrlík. Spotřeba výrobků ze systému fair trade dosáhla vloni průměrně 4,75 Kč na osobu, což představuje meziroční nárůst o 19 procent.

Nejvíce výrobků fair frade nakoupili vloni Češi shodně v prodejnách biopotravin a zdravé výživy a maloobchodních řetězcích, obě místa mají stejný podíl 28 procent. Zatímco podíl maloobchodních řetězců se meziročně zvýšil o 87 procent, bioprodejny a prodejny zdravé výživy razantně svůj podíl snížily, o 79 procent.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).