Hlavní navigace

Spotřební daně se u benzinu a nafty nezmění

18. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanci dnes nepodpořili návrh sociální demokracie na snížení sazeb spotřební daně u benzinu a nafty. Návrh počítal se snížením sazby o 2,50 Kč za litr benzinu a o dvě koruny za litr nafty. Návrh neprošel o dva hlasy, přestože jej podpořil i poslanec ODS Vlastimil Tlustý.

Mezi nejhlavnější kritiky snížení spotřebních daní patřil ministr financí Miroslav Kalousek, který tento nápad od počátku označoval za nesmyslný. Podle Kalouska by navíc snížení sazeb připravilo veřejné rozpočty až o 18 miliard korun a o prostředky by přišel také fond dopravy. Ten by pak neměl dostatek financí na realizaci svých projektů, jako je například pražský okruh. Pokud projde novela spotřební daně, nezbylo by nám než zavrhnout balíček protikrizových opatření, sbalit si kufříček a vydat se do Bruselu prosit o mezinárodní fiskální pomoc, komentoval již dříve Kalousek. Čtěte více: Poslanci se včera nešetřili, častovali se grázly a zbabělci.

Předkladatel návrhu Milan Urban z ČSSD hájil plán s tím, že spotřebitelům by zůstalo zase více peněz. Poprvé návrh zazněl již v červnu loňského roku, kdy ceny pohonných hmot výrazně rostly. Při současných cenách však podle mnohých odborníků ztrácí své opodstatnění.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).