Srážková daň se zruší, povinnost podávat přiznání ale nebude, slibuje ministerstvo

23. 5. 2025
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Muž v obleku, který přísahá.
Autor: Shutterstock
Ilustrační obrázek
Ministerstvo financí i nadále trvá na zrušení srážkové daně u příjmů ze závislé činnosti. Slibuje však zároveň, že zaměstnanci nebudou muset podávat daňová přiznání.

Původní návrh totiž počítá s tím, že poplatníci, kteří v průběhu roku měli drobné příjmy dle § 6 zákona o daních z příjmů a kromě toho mají pouze příjem ze závislé činnosti u jednoho zaměstnavatele, by museli přiznání podávat. Měl by být však předložen pozměňovací návrh, který poplatníky této povinnosti zprostí. 

Co se dozvíte v článku
  1. Ministerstvo původně chtělo povinná přiznání
  2. Na analýzu nebyl čas, uvedlo ministerstvo
  3. ANO hrozilo blokováním Sněmovny
  4. Schillerová navrhla srážkovou daň zanechat
  5. Srážková daň se zruší, ale povinné přiznání nebude, slibuje ministerstvo

Ministerstvo původně chtělo povinná přiznání

Novela, která mění zákony v souvislosti se zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů, počítá i se zrušením srážkové daně u příjmů ze závislé činnosti a jejím nahrazením zálohovou daní. To by však znamenalo, že řada zaměstnanců bude muset podávat daňové přiznání. Týká se to poplatníků, kteří v průběhu roku měli drobné příjmy dle § 6 zákona o daních z příjmů, tedy drobné přivýdělky nebo drobné odměny členům orgánům právnických osob (například SVJ, spolků apod.), a kromě toho mají pouze příjem ze závislé činnosti u jednoho zaměstnavatele. Ministerstvo financí, které návrh připravilo, změny hájí tím, že daňové přiznání bude předvyplněno a půjde tak o minimální administrativní zátěž pro poplatníky. 

Vláda chce rušit srážkovou daň. Desetitisíce zaměstnanců budou muset podávat přiznání Přečtěte si také:

Vláda chce rušit srážkovou daň. Desetitisíce zaměstnanců budou muset podávat přiznání

Na analýzu nebyl čas, uvedlo ministerstvo

V připomínkovém řízení navíc Komora daňových poradců ČR upozornila, že chybí analýza, u kolika desetitisíců poplatníků vznikne povinnost podat daňové přiznání a jaká je to zátěž pro tyto poplatníky a jaká je to zátěž pro finanční správu. Komora proto navrhla doplnění analýzy a její výsledky přidat do důvodové zprávy a do zprávy RIA. 

Jak ale ukázalo vypořádání připomínek, ministerstvo odmítlo analýzu kvůli nedostatku času udělat. Poptávaná analýza nebyla do návrhu zákona s ohledem na omezený časový prostor a způsob zpracování závěrečné zprávy z hodnocení dopadů regulace, která se nezabývá všemi souvisejícími tématy, doplněna. Lze souhlasit s tím, že případná úprava zmíněného parametru má potenciál ovlivnit situace, kdy není nutné podávat daňové přiznání. Jeho úprava se však v této chvíli nenavrhuje, odvětilo ministerstvo daňovým poradcům. 

Na analýzu dopadů zrušení srážkové daně prý není čas, vláda tím ignoruje vlastní slib Přečtěte si také:

Na analýzu dopadů zrušení srážkové daně prý není čas, vláda tím ignoruje vlastní slib

ANO hrozilo blokováním Sněmovny

Proti návrhu však začala ostře vystupovat bývalá ministryně financí za ANO Alena Schillerová, která hrozila obstrukcemi, pokud nedojde ke změně. Ministr Marian Jurečka, který návrh na zavedení JMHZ předložil, při prvním čtení ve Sněmovně nicméně uvedl, že se s Alenou Schillerovou a Markem Bendou (předsedou poslaneckého klubu ODS) shodli, že schválení JMHZ nemůže „zhavarovat“ na sporech ke srážkové dani a že se určitě dohodnou na změně.

Alena Schillerová k tomu následně doplnila, že se setkala se Stanislavem Koubou, náměstkem ministra financí pro řízení sekce Daně a cla, a že na ministerstvu už chystají ohledně srážkové daně pozměňovací návrh. Proberu to i s našimi experty, s nezávislými experty a budeme hledat cestu takovou, abychom se vrátili do toho stavu, aby zůstal ten stav tak, jak je, což jsem slíbila. A potom samozřejmě my nemáme s tím zákonem problém, že tady povedeme nějaké technické debaty, že se možná ještě něčeho dotkneme, až si to pořádně nastudujeme, ale nebude to nic, co by zabránilo, znovu opakuji, přijetí toho zákona, pokud tato podmínka bude odstraněna, doplnila Schillerová. 

Schillerová navrhla srážkovou daň zanechat

Následně pak sama Schillerová předložila pozměňovací návrh, který srážkovou daň zachovává. Cílem návrhu je podle Schillerové zabránit zbytečnému navyšování administrativní zátěže nízkopříjmových skupin obyvatelstva, zejména zaměstnanců s nepravidelnými nebo příležitostnými příjmy. Zrušením možnosti využití srážkové daně by byla těmto osobám nově ukládána povinnost podávat daňové přiznání, což navyšuje nejenom byrokratickou a administrativní zátěž zaměstnanců, ale i orgánů státní správy. Institut srážkové daně představuje dlouhodobě osvědčený a administrativně nenáročný způsob zdanění nízkých a příležitostných příjmů, doplnila Schillerová ve zdůvodnění návrhu.

MM25_Copy

Schillerová navrhuje ponechat srážkovou daň, šetří podle ní administrativu Přečtěte si také:

Schillerová navrhuje ponechat srážkovou daň, šetří podle ní administrativu

Srážková daň se zruší, ale povinné přiznání nebude, slibuje ministerstvo

Jak nicméně serveru Podnikatel.cz uvedlo ministerstvo financí, Schillerové návrh nemá koaliční podporu a ministerstvo na zrušení srážkové daně u příjmů ze závislé činnosti trvá. Její zrušení je totiž důležité pro způsob, kterým budou individualizované příjmy jednotlivých zaměstnanců hlášeny v rámci jednotného měsíčního hlášení zaměstnanců, upřesnila Gabriela Krušinová, mluvčí ministerstva.

Ministerstvo financí nicméně slibuje, že brzy dojde k načtení pozměňovacího návrhu z jeho dílny. Ten by měl přinést legislativní pojistku, aby si pracovníci s doplňkovými příjmy mohli být jistí, že se pro ně nic nezmění a nebudou muset podávat přiznání. Jak přesně bude návrh vypadat, však ministerstvo nechtělo před zveřejněním konkretizovat. Obecně lze říct, že tento návrh ve výsledku zachovává stávající okruh případů, kdy není nutné podávat daňové přiznání, a navíc zachovává zrušení srážkové daně z příjmů ze závislé činnosti, uzavřela Gabriela Krušinová.

Souhlasíte se zrušením srážkové daně?

Autor článku

Daniel Morávek píše o daních, zákonech a důchodech. Vysvětluje, jak legislativa ovlivňuje podnikatele a živnostníky. Profil autora →

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).