Hlavní navigace

Stahujte přehledy za rok 2013. Máme je pro všechny zdravotní pojišťovny

7. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Server Podnikatel.cz nabízí čtenářům ke stažení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2013, a to všech zdravotních pojišťoven.

Přehled pro zdravotní pojišťovnu se sice odevzdává až po podání daňového přiznání, server Podnikatel.cz ale už nyní nabízí svým čtenářům přehledy o příjmech a výdajích všech pojišťoven ke stažení. 

Dokdy podat přehled a zaplatit pojistné

Stejně jako přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) se i přehled pro zdravotní pojišťovnu podává nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy se mělo podat daňové přiznání. Pro OSVČ bez daňového poradce to znamená do pátku 2. května a pro OSVČ s poradcem do pátku 1. srpna. Za den podání se bere den, kdy pojišťovna přehled obdrží. U osobního nebo elektronického podání se za den podání bere tento den. Pokud OSVČ zasílá přehled poštou, za den podání se považuje den, kdy pošta tiskopis přijala. 

Případný doplatek pojistného pak podnikatel musí uhradit 8 dnů od reálného odevzdání přehledů. To znamená, že pokud podnikatel podá přehled v poslední možný den, 2. května, musí pojistné doplatit do 10. května. V případě, že ale přehled odevzdá například už 3. března, má povinnost uhradit nedoplatek do 11. března. Za den platby se považuje den, kdy má ČSSZ nebo zdravotní pojišťovna peníze na účtě. V případě platby složenkou nebo převodem by si podnikatel měl nechat časovou rezervu a peníze neposílat v poslední den lhůty. 

Čtěte více: Máme komplexní kalendář daně z příjmů a pojištění pro OSVČ v roce 2014

Dokdy změnit zálohy

Se zdravotním pojištěním se na začátku roku pojí ještě jedna povinnost. OSVČ, které platí minimální zálohy, si musí změnit jejich výši. Nově minimální zálohy činí 1752 korun a poprvé jsou splatné za měsíc leden. Vzhledem k termínu splatnosti, který je stanoven na osmý den následujícího měsíce, musí OSVČ změnit výši záloh nejpozději do 8. února (splatnost záloh je od 1. do 8. dne následujícího kalendářního měsíce).

Čtěte, kdy a jak musíte zvýšit zálohy na zdravotní a sociální pojištění 2014

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).