Hlavní navigace

Stahujte zdarma příručku k švarcsystému, kterou připravili právníci

5. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Právní oddělení Hospodářské komory ČR připravilo příručku k švarcsystému, která mimo jiné poradí, jak se připravit na případné kontroly. Stahujte ji zdarma.

Hospodářská komora České republiky informuje podnikatele o tom, jak na zastřený pracovní poměr, tzv. švarcsystém ve své příručka, která je na serveru Podnikatel.cz zdarma ke stažení

Za švarcsystém je označována situace, kdy existuje mezi zaměstnavatelem a fyzickou osobou obchodněprávní vztah, na základě něhož je však vykonávána závislá práce. 

Nejčastěji jde o situaci tzv. „zaměstnávání na živnostenský list“, tedy je-li určitá pracovní činnost naplňující znaky závislé práce vykonávána na základě obchodněprávního vztahu podnikatel-podnikatel. Tuto situaci si v řadě případů dotčení „zaměstnanci“ pracující na živnostenský list ani sami neuvědomují. 

Online verze ve speciálu Švarcsystém

Text v žádném případě není možné považovat za závazný a vyčerpávající návod k řešení problematiky švarcsystému, ze kterého by plynula jakákoliv právní odpovědnost. Uvedené aspekty je totiž potřeba posuzovat vždy v konkrétních souvislostech, které se mohou odlišovat a mohou tak být vhodná i jiná řešení. V případě kontroly pak závisí na vyhodnocení situace konkrétním inspektorem. Závazný výklad dané problematiky a konkrétních situací pak může dát pouze soud. Soubor je k dispozici ke stažení v příloze. 

Vypracoval Odbor legislativy, informací a poradenství Hospodářské komory České republiky.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).