Hlavní navigace

Stále frčí papír. Až překvapí, kolik poplatníků sáhne po růžovém formuláři

21. 8. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ač je možnost snazší cesty podání daňového přiznání, poplatníci ve velkém stále volí klasiku v podobě papírového růžového formuláře.

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2019 už vypršel. Pokud tak poplatník nestihl učinit do 18. srpna, musí se připravit na tučné sankce. U daňového přiznání a daně z příjmů totiž platí, že pokud přiznání a doplatek nestihnete do 18. srpna podat a zaplatit, sankce se vám budou počítat už od dubna

K 18. srpna vybrala Finanční správa ČR více než 2,7 milionu daňových přiznání. Z celkového počtu 2 746 478 daňových přiznání bylo vybráno zhruba 2,3 milionu od fyzických osob a 470 tisíc od právnických osob. V poslední den podávání, letos výjimečně 18. srpna, přijala Finanční správa ČR ještě 40 tisíc přiznání.

Víc jak polovina poplatníků volí papírovou klasiku

Možností, jak podat daňové přiznání, je několik. Elektronická cesta, ač se zdá být nejsnazší, není stále tou nejvíce využívanou. Jak uvádí finanční správa na svém twitterovém profilu, poplatníci pro podání přiznání k dani volí spíše klasiku. Papírový růžový formulář je pro více než polovinu daňových poplatníků volba č.1, informuje finanční správa. 

Jak byla přiznání podávána?

  • Písemnost: 1 740 968
  • Přes datovou schránku: 422 906
  • Přes aplikaci EPO: 581 923

Nejvíce přiznání bylo vybráno v Praze a poté ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Nejoblíbenějším způsobem pro odevzdání přiznání bylo podání písemnou formou, čehož využilo přibližně 64 % poplatníků, aplikaci EPO využilo 21 % a datovou schránku 15 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).