Hlavní navigace

Stále nižší počet turistů trápí české kempy, přesto jejich počet roste

12. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Rok od roku přijíždí do českých kempů méně turistů. Jak vyplývá z výzkumu agentury CzechTourism, zatímco v roce 2004 se jich tu ubytovalo 1,3 milionu, loni to bylo už o 300 000 méně. K zavírání kempů ale i přesto nedochází. Podle údajů ČSÚ bylo vloni v provozu přes 500 kempů, což je o několik desítek více než v roce 2000. Jejich majitelé se přitom snaží vylepšovat a zvyšovat standard služeb.

Majitelé věnují každoročně část zisku na rekonstrukce či rozšiřování. To je ostatně nezbytné, pokud chtějí přitáhnout také zahraniční klientelu. Nabídku ubytování doplňují další služby – animátoři, dětské koutky, letní kina nebo masáže, uvádí ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Kvalitu kempů označuje stejně jako u hotelů počet hvězdiček. V nejnižší kategorii není k dispozici ani kuchyňka, čtyři hvězdičky říkají, že je v kempu možné platit kartou nebo že v areálu je přírodní koupaliště či bazén. Vyšší počet hvězdiček ale nemusí automaticky znamenat vyšší cenu. Dva stejně ohodnocené kempy nabízejí své služby v naprosto rozdílných cenových relacích. Šetření agentury CzechTourism potvrzuje i v tomto případě klasickou nerovnost Praha versus regiony.

skoleni_27_5

Nejlevnější kempy v Česku provozují v Moravsko-slezském kraji. Jedno přenocování ve stanu stojí turisty v průměru na 215 Kč. V Praze za stejný standard zaplatí klient 770 Kč. Mezi dražší lokality patří také Středočeský (průměrně 660 Kč) a Karlovarský kraj (455 Kč), levnější dovolenou lze pořídit třeba na Zlínsku (271 Kč) nebo v Jihočeském kraji (280 Kč).

Stálými hosty českých kempů jsou Nizozemci. Boom z roku 2000, kdy jich sem přijelo 165 tisíc, se ale neopakuje. Ubytování v přírodě je oblíbené rovněž jinde ve světě. Mezi evropskými a severoamerickými kempy lze přitom najít zásadní rozdíly. Zatímco Američané v kempech nocují při svém putování po přírodních areálech, ty evropské spojují návštěvu přírody se zábavou a rozptýlením. Evropané také rádi využívají kempy, pokud chtějí snížit náklady na cestování. Proto kempy najdeme v bezprostřední blízkosti měst nebo přímo v městských aglomeracích. V Česku jsou nejoblíbenějšími lokalitami jižní Čechy, okolí Prahy, Šumava a jižní Morava.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).