Hlavní navigace

Stane se z OSVČ ohrožený druh? Připomeňte si, co je v posledních letech postihlo

29. 5. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Počet OSVČ hlavních už několikátý rok po sobě klesá. Výjimkou není ani rok 2015. Jedním z důvodů jsou i opatření a zákony, které na OSVČ míří.

Počet OSVČ hlavních v posledních letech neustále klesá. Jenom za první tři měsíce letošního roku jich ubylo takřka 10 tisíc. Na vině jsou kromě jiného i kroky zákonodárců, kterými drobným podnikatelům komplikují život. Od roku 2010 najdete jen stěží nějakou změnu daní, na které by OSVČ vydělaly. Připomeňte si, s čím vším se malí podnikatelé museli potýkat v předchozích letech.

Čtěte také: Alarmující trend pokračuje, počet OSVČ hlavních letos klesl skoro o 10 tisíc

Od roku 2010 jedno omezení za druhým

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Když se v roce 2009 zvýšily výdajové paušály, málokdo z OSVČ si asi pomyslel, že to bude jedna z posledních daňových úlev, kterých se OSVČ dočkají. Pro rok 2009 si řemeslné živnosti mohly odečíst 80 % výdajů jako zemědělci a neřemeslné živnosti a autoři, lékaři a svobodná povolání 60 %. Od roku 2010 se však některé paušály opět snížily. Snížení se týkalo OSVČ, které mají příjmy z podnikání podle zvláštních právních předpisů a z jiné samostatné výdělečné činnosti či nezávislých povolání. Těmto OSVČ se snížil výdajový paušál z 60 na 40 %.

Od roku 2011 navíc platila dle nového daňového řádu minimální výše pokuty v případě pozdě podaného daňového přiznání. Kdo se s přiznáním opozdil o více než 5 dní, musel zaplatit minimálně 500 korun. Od roku 2014 nicméně už minimální pokuta nevzniká automaticky.

Další omezení pro OSVČ přišla od roku 2013. U 30% a 40% paušálu došlo k zastropení. U činností spadajících do paušálů ve výši 40 % se výše odpočtu omezila na 800 tisíc korun a u činnosti spadajících do 30% paušály na 600 tisíc korun. Vláda Petra Nečase tehdy též odebrala pracujícím a podnikajícím důchodcům základní slevu na dani. Tuto změnu však nakonec vloni zrušil Ústavní soud ČR a důchodcům se sleva vrátila i zpětně.

Od roku 2013 ale platí pro OSVČ ještě jedno omezení. OSVČ, které využívají výdajový paušál, nemohou uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a slevu na manžela či manželku bez vlastních příjmů. V případě souběhu příjmů z více druhů činností pak nárok na daňové úlevy zůstává jen za podmínky, že součet základů daně s využitím paušálu je nižší než 50 % celkového základu daně.

Čtěte také: Jak se to má opravdu s odvody OSVČ a zaměstnanců? Připravili jsme velké srovnání

Ani rok 2015 OSVČ příliš nepomohl

K poslednímu opatření, které mířilo proti OSVČ, došlo letos, kdy se od ledna zastropily i zbylé výdajové paušály. Konkrétně se jedná o následující stropy:

  • u 80% paušálu jde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,6 milionu Kč
  • u 60% paušálu jde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,2 milionu Kč

Od ledna letošní roku aspoň došlo k drobnému zmírnění administrativní zátěže. Nově už není třeba opakovaně dokládat živnostenskému úřadu doklady, které byly již jednou doloženy některému ze živnostenských úřadů při předcházejících řízení. Z již jednou předložených dokladů vytvoří úřad elektronické kopie, které budou uloženy do živnostenského rejstříku. Zde budou údaje k dispozici všem živnostenským úřadům po celé republice. Opakované doložení pak je nutné pouze v případě, že u podnikatele došlo u jeho živnosti ke změnám.

Pro některé OSVČ se ale na druhou stranu administrativa zkomplikovala. Kdo z nich má zpřístupněnou datovou schránku podnikajících fyzických osob, musí podání přihlášky k registraci, oznámení o změně registračních údajů, řádného daňového přiznání a dodatečného daňového přiznání, hlášení a vyúčtování činit pouze elektronicky, tedy datovou zprávou. Pokud tuto povinnost dotyčné OSVČ nesplní, dostanou automaticky pokutu ve výši 2000 korun.

MM_socky3

Přinese rok 2016 další pokles?

Rok 2016 navíc může řadě drobných podnikatelů přinést další zkomplikování jejich činnosti. Ministerstvo financí totiž počítá s tím, že spustí elektronickou evidenci tržeb. Všechny plátce DPH navíc čeká povinnost podávat přiznání elektronicky, a to v přikázané podobě, a rovněž povinnost podávat kontrolní hlášení. Jak se tyto novinky projeví na počtu OSVČ, ukáží zřejmě až následující roky.

Vůči OSVČ je nepřátelská atmosféra

Kromě výše zmíněných změn se však na počtu OSVČ podle některých podepisuje i atmosféra ve společnosti. Pokles počtu OSVČ je dlouhodobý trend, který pouze nikdo nechce vidět. Vlivem skutečně nepřátelské atmosféry vůči OSVČ klesá počet těch, kteří se pouští do rizika na vlastní pěst a začínají podnikat. Naopak roste počet těch, kteří se nemůžou uživit jako zaměstnanci a berou si ještě živnost navíc, komentoval před časem Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).