Hlavní navigace

Staňte se udavačem na plný úvazek. BSA kontroverzně komunikuje své praktiky

25. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Protipirátská aliance BSA spustila komunikační kampaň, ve které lidi nabádá, aby se stali lovcem softwarových pirátů. Prý je to práce na plný úvazek.

Udavačské praktiky mohou Čechy živit na plný úvazek. Někteří o tom už dokonce uvažují. Alespoň to tvrdí protipirátská aliance BSA, která se kontroverzní komunikační kampaní snaží nalákat nové oznamovatele. Slibuje jim rekordní odměny.

Vzniká nová „profese“- lovec softwarových pirátů

Novou „profesi“ nazývá BSA lovec softwarových pirátů, který si oznámením na používání nelegálního softwaru může přijít až na 100 tisíc korun. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

To je ostatně případ údajného oznamovatele, který pomohl odhalit nelegální užívání softwaru ve firmě zabývající se projektováním. Policejní prohlídka ve firmě zjistila, že firma užívala neoprávněně konstrukční a grafický software firem Autodesk a Adobe, komentoval případ Jan Hlaváč, mluvčí BSA | The Software Alliance (BSA). 

Podle něj příslušná firma souhlasila v rámci trestního řízení s úhradou náhrady škody ve výši téměř jednoho milionu korun, kromě toho si firma musí veškerý software legálně zakoupit.

Díky informacím a spolupráci při vyšetřování oznamovatele jsme byli schopni případ vyřešit velmi rychle, pochvaluje si Hlaváč, který zároveň doplnil, že BSA vyplatí lovcům pirátů dalších téměř 200 tisíc korun, jakmile budou příslušné případy uzavřeny.

Čtěte také: Protipirátská BSA dělá nábor udavačů na firmy. Nabízí jim podíl z odškodnění

Pirátský software používají většinou menší firmy

Nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec). Stíhané firmy mají podle zjištění BSA většinou méně než 150 zaměstnanců a podnikají v oblasti služeb, výroby, designu, inženýrství a architektury.

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

Téměř každý třetí program v Česku je nelicencovaný. Podle poslední analýzy se v Česku užívá pirátsky 34 % softwaru a softwarové firmy tím přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun, uzavřel Hlaváč. 

Dostali jste dopis od BSA? Nereagujte na něj

BSA je seskupením největších světových výrobců softwaru. BSA v Česku však neexistuje a v obchodním rejstříku zapsána není. Sdružení má svou evropskou centrálu v Londýně a v mnoha zemích působí (jen) prostřednictvím mediálních a právních zástupců. Jinými slovy, BSA si najme PR agenturu, která pro ni píše tiskové zprávy a zpracovává, a také právní firmu, která její členy zastupuje. BSA tak funguje jen na základě udání. Pokud podnikatel od BSA obdrží dopis, právníci doporučují na něj nereagovat. Čtěte více: BSA funguje jen na základě udání, na dopis nereagujte

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).