Hlavní navigace

Start #EET se opět odkládá. E-tržby budou povinné až v polovině roku 2016

28. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Nejdříve to byl začátek roku, pak polovina února, pak duben a nyní se hovoří až o polovině roku 2016. Začíná se evidence tržeb vzdalovat realitě?

Za všechno mohou opoziční politici. Alespoň tak vidí problém s neustálým odkladem účinnosti zákona o evidenci tržeb ministr financí Andrej Babiš. V současné době se hovoří o prodloužení doby mezi platností zákonem a jeho účinností ze tří měsíců na sedm. V praxi to znamená, že povinnost elektronicky evidovat tržby by nastala až v druhé polovině roku 2016. Návrh ministerstva financí ve čtvrtek schválila koaliční rada vlády.

Uložte si do záložek: Všechny články o EET

Jak upozorňuje na webu ministerstva financí Michal Žurovec, doposud navrhovaná legisvakanční lhůta vycházela z všeobecné praxe uplatňované při tvorbě zákonů, kdy zajištění funkčnosti EET by se začalo realizovat v příslušné fázi probíhajícího legislativního procesu. Tento postup není protiprávní a byl v minulosti běžně uplatňován vládami nehledě na jejich složení. Opoziční politici, kteří tak činili, ho nyní zcela účelově a bezostyšně kritizují, doplnil Andrej Babiš.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Další odklad EET? To nikdo nečekal.

Odklad dotčení podnikatelé bezpochyby uvítají. Už začátkem června požadovala Hospodářská komora, aby se EET odložila o šest měsíců: Hospodářská komora ale stále trvá na alespoň šestiměsíční lhůtě mezi vyhlášením zákona a nabytím jeho účinnosti, uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Čtěte více: Posuňte #EET o 6 měsíců a snižte daně, žádá Hospodářská komora ČR

Otázkou však zůstává, zda se vládní koalici podaří zákon skrze sněmovnu protlačit. Opozice hrozí obstrukcemi. Mezi ně patří i pravidelné dvouhodinové přestávky při projednávání, které by Andrej Babiš nejraději zrušil. Jak pro iDnes.cz upozornil místopředseda Sněmovny a šéf hnutí STAN Petr Gazdík, na obstrukcích není nic špatného: I Ústavní soud konstatoval, že obstrukce je legitimním způsobem opozice, jak upozornit na to, že ten zákon je skutečně špatný. Podle nás povede jen ke šmírování a ke korupci, k ničemu jinému, byť se zaštiťuje velmi bohulibými cíli, uvedl Gazdík.

Jenže pokud e-tržby neprojdou, ministerstvo financí plánuje zvýšit daně, alespoň tak to tvrdil na 10. ročníku SME Fora, konferenci pro malé a střední podniky, ministr financí Andrej Babiš. Proti tomu se ohradil Miroslav Kalousek z TOP 09. Již dříve na svém facebookovém profilu uvedl, že Babiš zvýšil plíživě živnostníkům daně už třikrát. Nyní vyhrožuje, že když mu nedovolíme likvidaci desetitisíců z nich jeho elektronickou evidencí tržeb, zvýší jim daně počtvrté. Vydírat se nedáme. Už jenom proto, že je zcela zřejmé, že pan velkopodnikatel chce zlikvidovat všechny malé podnikatele a obchodovat pouze se sobě rovnými ( jak majetkem, tak morálkou), napsal Kalousek.

Čtěte více: Pokud neprojde #EET a spol., nezbude než navyšovat daně, pohrozil Babiš

Zavedení elektronické evidence tržeb by se zpočátu mělo týkat podnikatelů poskytující ubytovací a stravovací služby, přičemž nově se hovoří i o těch podnikatelích, kteří prodávají zmrzlinu. V druhé vlně dolehnou e-tržby na maloobchod a velkoobchod. Společně se zavedením EET se počítá se snížením sazby DPH v oblasti stravování z 21 na 15 procent a také bude zavedena jednorázová sleva 5000 Kč pro dotčené poplatníky daně z příjmů fyzických osob, která by jim měla nahradit pořizovací náklady při implementaci e-tržeb.

Čtěte více: Elektronickou evidenci tržeb má kompenzovat nová sleva na dani, činí 5000 Kč

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).