Hlavní navigace

Z diskuze: Start podnikání - tipy na konkrétní obory

26. 5. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Hospodářská recese může paradoxně pomoci některým podnikatelům ve startu jejich podnikání. Co všechno je zapotřebí u jednotlivých oborů? Jak založit firmu, jejíž start provází byrokratický proces? Odpovědi najdete v našich diskuzích.

Jak na provoz cukrárny?

Když si chci otevřít cukrárnu, potřebuji živnostenský list v oboru Hostinská činnost, anebo jinou živnost(obor)? Musím splnit nějaké zvláštní podmínky? Je potřeba stanovit odpovědného zástupce?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Pokud si bude v cukrárně kde sednout, nebo kde postát a konzumovat v provozovně, pak se jedná o hostinskou činnost. Odpovědného zástupce potřebujete v závislosti na svém vzdělání a praxi.

Máte jiný názor? Reagujte...

Jak využít dům na vesnici k podnikání?

Chtěl bych se zeptat jak využít dům na vesnici k podnikání. Dům jsem zdědil, bohužel zatím nejsem vyučen (chybí mi jeden rok). Je mi 18 let, ale co jsem se tady dočetl, tak si lze zařídit ŽL i jako student, jde to i v mém případě?

Odpověděl/a: jezevec (neregistrovaný)

Jak využít dům k podnikání? a) použít pro umístění vlastní provozovny b) pronajmout, pokud to je výnosnější než (a) c) prodat a použít pro podnikání jinde, pokud je to výnosnější než (a+b)

Máte jiný názor? Reagujte...

Jak si otevřít vlastní kadeřnický salon?

Jsem maminka na mateřské dovolené a jsem vyučená kadeřnice. Mám výuční list bez maturity. Chtěla bych si splnit svůj sen a otevřít si vlastní kadeřnictví. Poradí mi někdo, jak začít? Co vše budu potřebovat, co se týče úřadů atd.? Místnost nám už jednou byla schválena hygienou, tak by neměl být problém.

Odpověděl/a: Pavel Říha

Asi bych vám doporučil navštívit nějakého účetního nebo daňového poradce. Ono je toho docela dost, co je potřeba udělat. Jinak pro začátek, z hlediska živnostenského zákona můžete kadeřnictví provozovat. Je to živnost řemeslná a výučním listem splňujete i odbornou kvalifikaci.

Máte jiný názor? Reagujte...

Podmínky pro domácí krejčovství

Jaké jsou podmínky pro šití doma? Musím mít vymezený prostor k tomuto podnikání, nebo mohu šít kdekoliv?

Odpověděl/a: jezevec (neregistrovaný)

Naopak, je velmi nevýhodné mít pro tento druh podnikání provozovnu. To znamená rekolaudace části bytu na nebytový prostor, pravidelné revize na všechno, předpisy o bezpečnosti práce, značení únikových cest, požární bezpečnosti a tisíce nesmyslů.

Máte jiný názor? Reagujte...

Jak na agenturu pořádající eventy?

Chceme si s kamarádkou otevřít agenturu pro přípravu oslav, večírků apod. Chtěla jsem se zeptat, co všechno k tomu potřebujeme a jaké všechny úřady oběhat, popř. kolik kapitálu musíme mít, abychom s podnikáním mohli začít?

Odpověděl/a: Barbora (neregistrovaný)

O tom, jaké úřady vyřídit, se zde jistě dočtete mnoho. Záleží také na tom, zda budete podnikat na ŽL nebo společně s kamarádkou založíte právnickou společnost. Co se financí týká, je obecné pravidlo, že byste měly mít určitě finanční prostředky alespoň na půl roku dopředu. A to jak na chod společnosti, tak pro svou osobní spotřebu, nájemné atd. S tím, že byste měly i sepsat prvotní náklady na zahájení činnosti. ŽL, webové stránky, kolky, notáři něco stojí. Dále budete k vašemu oboru podnikání jistě potřebovat auto, takže pokud ho již nevlastníte, tak nezapomenout na něj a náklady na provoz, který bude jistě vyšší než při soukromém užívání. Jelikož jste si s kamarádkou vybraly obor, kde je velmi vysoká konkurence, a v tomto oboru je v současné době spíše přirozená redukce, zamyslete se nad tím, co vše můžete nabídnout a jak se odlišíte od konkurence. Případně je dobré mít již nějaké klienty rozjednané. Pokud tomu tak není, doporučím vám počítat s finančním prostředky spíše na delší dobu než je půlrok.

Máte jiný názor? Reagujte...

Jak založit firmu na poskytování půjček?

Jsem student, zatím bez ŽL, ale vše je ve stádiu vyřizování. Přemýšlel jsem o různých oborech podnikání, ale vzhledem k časové vytíženosti nemohu volit vše, co by se mi líbilo a v čem mám samozřejmě nějaké zkušenosti. A proto mě napadlo, že bych zkusil poskytovat nebankovní půjčky, nejednalo by se o statisíce, ale třeba jedna půjčka max. 10–20 000 Kč. Ale jelikož v tomhle oboru jsem nezkušený, potřeboval bych trošku otevřít oči, o co vlastně jde.

skoleni_27_5

Odpověděl/a: jezevec (neregistrovaný)

Půjčovat půjčené peníze by se mohlo ukázat jako docela zpropadená a obtížně financovatelná investice. Jinak poskytování půjček je pohůdka, stačí miliarda na bankovní licenci. Pokud to zvládnete, ostatní problémy budou v té době už bagatelní.

Máte jiný názor? Reagujte...

Pozn: texty byly redakčně upraveny

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).