Hlavní navigace

Stát chce podpořit tuzemské exportéry

11. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministr financí Miroslav Kalousek a ministr průmyslu a obchodu Martin Říman dnes zveřejnili konkrétní kroky, kterými chtějí podpořit export českých firem. Ministři si od opatření hlavně slibují zmírnění ochlazení české ekonomiky a přeorientování exportu na perspektivnější trhy.

Mezi schválené kroky se řadí zvýšení základního kapitálu České exportní banky zhruba (ČEB) o 1 – 2 mld. Kč a posílení jistoty u pojistných fondů Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Prostředkem pro posílení je zvýšení pojistného krytí u všech typů pojištění vývozních úvěrů z dosavadních 95 až na 99%.

Tím se snižuje spoluúčast pojištěného na škodě na pouhé 1 % a znamená významný přínos pro snížení rizikovosti exportu a jeho financování jak pro exportéry, tak i pro financující banky, komentoval tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

S návrhem souhlasí i podnikatelé. Je důležité, aby tato navržená opatření byla realizována co nejdříve a měla tím pádem co nejrychlejší účinek, neboť čeští podnikatelé již začínají naplno pociťovat dopady světové ekonomické krize. Tato opatření tak mohou být pro český export vítanou vzpruhou, komentoval návrhy prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Ministerstva chtějí i podpořit malé a střední podnikání, když se rozhodla na program poskytování záruk za provozní úvěry přispět částkou přesahující 1 mld. Kč. Prostředky plánují získat z Obrátkového fondu Phare a splátek úvěrů poskytnutých ČMZRB (Českomoravská záruční a rozvojová banka) v Operačním programu průmysl a podnikání v minulých letech. Celková výše těchto prostředků činí 600 mil. Kč. Druhým zdroj pak tvoří dividenda, které ČMZRB vyplácí svým akcionářům. Z nich by mohl stát obdržet necelých 400 mil. korun.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).