Hlavní navigace

Stát chce vyšší daně, vláda přitom zvažuje zřízení nového úřadu

18. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Zatímco ministerstvo financí chce zvýšit sazbu daně z přidané hodnoty, aby přiteklo do státní kasy více peněz, ministerstvo vnitra chce nový úřad.

Česko se chystá na další utažení opasků, vláda přitom zvažuje zřízení nového úřadu. Ten by měl podle návrhu ministerstva vnitra dohlížet nad hospodařením politických stran a hnutí.

Vznikne nový úřad s novými výdaji na úředníky

Nový úřad dostane název Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí a v jeho čele by měl sedět předseda a dohled budou vykonávat místopředseda a devět členů úřadu.

Čtěte také: Podnikatelé volají po konci vlády. Okamžitý vyhazov by měl dostat Kalousek

Do funkcí přitom bude jednotlivé členy navrhovat Senát a jmenovat je bude prezident republiky. Ministerstvo vnitra si od nového úřadu slibuje, že se věřejnosti usnadní přístup k údajům o hospodaření stran a hnutí a volební kampaň bude možné financovat pouze prostřednictvím tzv. transparentního účtu, na kterém jsou veřejně přístupné všechny transakce.

Za porušení povinností hrozí pokuty

Nově má mít každý politický subjekt povinnost předkládat samostatnou zprávu o financování volební kampaně. Úřad bude ukládat za porušení povinností ukládat politickým stranám a hnutím pokuty. Může také omezit pozstavit výplatu státních příspěvků nebo pozastavit činnost.

Čtěte také: 5 vládních slibů podnikatelům, které se za dva roky stále nesplnily

V současnosti provádí kontrolu politických stran Poslanecká sněmovna, které musí každý politický subjekt vždy do 1. dubna předkládat výroční zprávu. O zřízení nového úřadu rozhodne vláda na svém středečním jednání.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).