Hlavní navigace

Stát hodlá zamezit daňovým únikům

15. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Změnu zákona o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot schválila vláda na včerejším jednání. Novelou by byla zavedena povinná registrace osob, které prodávají pohonné hmoty na území ČR. S výjimkou prodeje pohonných hmot na čerpacích stanicích, a to u příslušného celního úřadu. Měl by tedy být zaveden veřejný registr prodejců, který povede Generální ředitelství cel. Cílem tohoto opatření je omezení možnosti daňových úniků.

Zákon ukládá provozovatelům čerpacích stanic povinnost zajistit, aby byl do jimi vedené evidence prodaných nebo vydaných pohonných hmot jedenkrát denně zapisován stav součtových počítadel, která jsou integrální součástí výdejních stojanů jako stanovených měřidel, a následně uchovávat tuto evidenci pro účely kontroly prováděné celními úřady, po zákonem stanovenou dobu 3 let, uvedl ministerský předseda Petr Nečas. Dodal, že Česká obchodní inspekce bude zveřejňovat seznamy čerpacích stanic, která porušují pravidla.

Rovněž byla schválena změna nařízení vlády o výši časových poplatků a o výši sazeb mýtného za užívání určených pozemních komunikací. Nově se přerozdělují vozidla do tří skupin emisních tříd EURO. K nynějším dvěma skupinám přibyla emisní třída V a vyšší. Současně se zvyšuje sazba mýtného u emisních tříd I až IV o 25 % s tím, že zvýšené páteční odpolední sazby (od 15 do 21 hodin) se u vozidel se 3 a více nápravami snižují z 50 na 40 %.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).