Hlavní navigace

Stát chtěl po dopravci 600 Kč, prohrál a sám zaplatí tisíce

18. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Stát žaloval dopravce, že mu dluží nedoplatek na mýtu ve výši 625 korun. Soud však rozhodl, že pochybil sám stát, a ten tak musí zaplatit tisícové náklady.

Autodopravci vyhráli první ze svých sporů s advokátní kanceláří bývalého ministra Pavla Němce s AK Němec, Bláha & Navrátilová. Spory se vesměs týkají vymáhání nedoplatků mýta. Okresní soud v Třebíči před několika dny rozhodl, že advokátní kancelář Němec, Bláha & Navrátilová zastupující stát (respektive Ředitelství silnic a dálnic) nemají nárok se takovýmto způsobem domáhat zaplacení dlužné částky, neboť stát by měl být první v řadě, kdo dodržuje pravidla, která stanovil, a navíc musí žalovanému dopravci uhradit soudní náklady. Stát po dopravci vymáhal částku 625 korun. Kvůli prohranému soudu musí dopravci sám uhradit 8 612 korun.

Soud dal za pravdu žalovanému dopravci, podle kterého nedokázal stát ve stanovené lhůtě mýto řádně vyúčtovat, a splnit tedy včas své smluvní povinnosti. Jak tvrdí sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia, většinou se jedná o chyby systému, který provozuje firma Kapsch. V jednom případě chtěl stát dokonce nedoplatky za mýtnou bránu u Poděbrad, která však neexistuje.

Sdružení ČESMAD Bohemia navíc dlouhodobě upozorňuje, že AK Němec, Bláha & Navrátilová získala zakázku na vymáhání v řádu desítek milionů korun podezřelým způsobem.  Je smutné, že jsme svědky dalšího vyhazování veřejných prostředků. Je naprosto nepřijatelné, aby byli popoháněni k soudu jeho uživatelé, kteří za nefunkčnost mýtného systému nemohou. Ztrátu z nevyúčtovaného mýtného by měl nést jeho provozovatel, resp. generální dodavatel, který za to nese odpovědnost, komentoval Martin Špryňar, generální tajemník ČESMAD Bohemia.

Pro dopravce je rozsudek povzbudivou zprávou, jelikož jim mýtný systém doposud přidělával spíše vrásky na čele. Naposledy dopravce zasáhlo zvýšení sazeb mýtného, ke kterému došlo v lednu 2012 o 25 %. Původně mělo nárůst sazeb kompenzovat zavedení množstevních slev na mýtném, ten však politická garnitura ještě nestihla schválit. Dopravci mají nicméně slíbeno, že by  měly být příslušné zákony prosazeny v nejbližší době. Čtěte více: Zdražení: Máme aktuální sazby mýta a ceny dálničních známek

školení účto leden 23 Kučerová

Není bez zajímavosti, že informační systém pro vymáhání mýtného vytvořila firma BSP Lawyer Partners. Ta se před pár lety „proslavila“ kauzou vymáhání koncesionářských poplatků pro Českou televizi, na kterou mimo jiné upozornil server Podnikatel.cz. Tehdy došlo k vymáhání poplatků po lidech, kteří je poctivě platili. Jak zjistil server Podnikatel.cz, nad tehdejším výběrovým řízením se rovněž vznášela řada otazníků. Přestože posléze televize smlouvu s BSP vypověděla, systém firmy využívá do současnosti. Čtěte více: Kruh se uzavírá. Ovládá BSPLP lidi z České televize?

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).