Hlavní navigace

Státní rozpočet je ke konci října v plusu

3. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo financí ČR dnes zveřejnilo informaci, podle které dosáhl státní rozpočet od začátku roku do konce října přebytku 10,9 miliardy korun. Ve stejném období minulého roku byl přebytek ve výši 27,2 mld. korun. Meziroční růst příjmů rozpočtu byl ovlivněn především příjmy z daní a poplatků.

Jak dnes uveřejnilo Ministerstvo financí ČR, státní rozpočet České republiky je k 31. 10. 2008 plusu. Jeho přebytek je nyní ve výši 10,9 mld. korun. Ve stejném období minulého roku přebytek dosahoval 27,2 mld. korun. Meziroční růst příjmů státního rozpočtu byl způsoben především příjmy z daní a poplatků, které dosáhly výše 455,2 mld. korun a příjmy z pojistného na sociální zabezpečení. Při srovnání rozpočtu s minulým rokem ve stejném období se ukazuje, že je plnění rozpočtu o 1,5 % horší.

Z daní se na rozpočtových příjmech nejvíce odrazila daň z příjmu právnických osob, která tvoří 88,3 % rozpočtu a dále pak DPH. Výdaje, které jsou ke konci října ve výši 869,5 mld. korun se meziročně zvýšily o 7,6 %. Jejich největší část je vynakládána na sociální dávky. Čtěte více: Poslanecká sněmovna pustila návrh rozpočtu do druhého čtení

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).