Hlavní navigace

Stavaři jsou pod drobnohledem inspekce práce, úrazů neubývá

16. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Staveniště patří mezi nejrizikovější pracoviště. Inspektoři si je do hledáčku berou stále více. Od začátku roku si porušení bezpečnosti práce vyžádalo miliony.

Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništích je jedno z dalších hlavních oblastí, na kterou se zaměřují inspektoři práce. Svůj zájem směřují hlavně k práci ve výškách. Důvodem je fakt, že téměř 50 % smrtelně pracovních úrazů se stane právě při pádu z výšky na staveništi. Opomíjena není ani bezpečnost práce při zemních pracích, při manipulaci s materiálem a při montážních pracích včetně ostatních souvisejících činností na staveništi.

Čtěte také: Pokud si nevedete dokumentaci BOZP a PO, hrozí Vám vysoké pokuty


Autor: 329515

Snaha snížit pracovní úrazovost je spojena také s kontrolou plnění úkolů zadavatele stavby a koordinátora BOZP na staveništi. Cílem úkolu je především zjišťovat, zda zadavatelé stavby plní podmínky dané zákonem č. 309/2006 Sb. a zda koordinátoři BOZP pracují v souladu s předpisy, dodává Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce v Opavě.

Čtěte také: Inspekce práce řádí jak černá ruka, cílí na podněty udavačů a pracovní agentury

Inspektoři budou častými hosty také ve výrobních provozech

Kontroly bezpečnosti práce ve výrobních provozech se zaměří především na používání zdvihacích zařízení a prostředků pro zavěšení a uchopení břemene. Do zorného pole inspektorů se dostane i práce revizních techniků působících v této oblasti, doplňuje Foltisová.

Mohlo by vás zaujmout: Jak se odškodňují pracovní úrazy? Pořád stejně. Změna přijde za rok

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).